Mariam Rezaei, Jlin, Maja S. K. Ratkje & Stian Westerhus: Dekonstruovaná tradice na albových novinkách

14. březen 2024

Pořad plný albových novinek z experimentálních scén působí až futuristicky, a přece se tu všechny hudba opírá o tradici a o dřívější hudební proudy.

Silným a komunikativním způsobem je utvářena „blacktronika“ producentky Jlin, se kterou tentokrát spolupracují Björk či Philip Glass. Hudebnice, básnířka a aktivistka Moor Mother vyvolává démony britského kolonialismu. Skupina Kahil El’Zabar’s Ethnic Heritage Ensemble rekonstruuje v uvolněném a výtečném autorském gestu „velkou černou hudbu“, postjazzově i ritualisticky.

A z tradic staré Evropy? Norské duo Maja S.K. Ratkje & Stian Westerhus překvapivě odložilo veškerou elektroniku, v akustickém programu se ovšem pohybuje mezi písněmi a hlukem existenciální situace. Tenhle „postapokalyptický“ program se stal jednou z norských hudebních událostí roku. Velšská hráčka na gramofony a autorka Mariam Rezaei přijíždí poprvé zahrát k nám, viz brněnský festival pro hudební experiment FAUN. Program novinek, které snad mají nadčasovou jiskru, představuje i produkci labelu pro experimenty afrických, asijských a dalších kulturních kořenů Glitterbeat.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.