(Ne)volím, tedy jsem!

Filozofický pohled na smysl volby a voleb doplňuje společenskovědní občasník Černá skříňka na téma „Doba post-faktická...“

laptop, smartphone, mobol, zápisník, tužka, poznámky, pracovní stůl

Blíží se volby a tak se i ve veřejném prostoru množí debaty na téma demokracie, v nichž se často odkazuje na starověkou demokracii aténskou, která je pro nás stále jakýmsi vzorem či ideálem. Jak ale vypadala tato „ideální demokracie“? Volilo se vůbec ve starověkých demokratických Aténách? Jak? A proč se dnes tak často mluví o krizi demokracie? Reflexe na téma volby, v jejichž druhé polovině se podíváme do pomyslné „Černé skříňky“ společnosti, v níž se vyrábějí pseudofakta a ztrácí se pravda.

Připravili: Petr Šourek, Petr Fischer, Tereza Stöckelová a Filip Vostál

autor: Petr Fischer
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.