500 let minimalismu. Lukáš Hurník odkrývá kořeny oblíbeného hudebního stylu
Ten, kdo v 60. letech 20. století narazil na první minimalistické kompozice a byl jen trochu normální, musel si nutně říci, že se svět zbláznil. Přinejmenším ten hudební. Tříhodinové kompozice postavené na neustále se opakujících pěti tónech. Dvě magnetofonové smyčky, jedna trochu pomalejší než druhá, donekonečna opakují stejnou skupinu tónů, takže se z unisona postupně stává ozvěna, pak kánon a z něho nakonec zase unisono. Celková stopáž: 70 hodin.
Každému muselo být jasné, že tímto směrem hudební vývoj určitě kráčet nebude, že jde o slepou uličku, a to značně extrémistickou a bezohlednou k posluchači. Ale vyvinulo se to zcela jinak. Na konci 70. let začalo být zřejmé, že minimalismus je třeba brát vážně…
Čtěte také
Hudební minimalismus sice vznikl v 60. letech minulého století, ale už poměrně dlouho předtím se k němu schylovalo. Asi tak 500 let. Hudba postavená na mnohanásobném opakování krátkých motivků bavila lidi odnepaměti. Repetitivní hudbou od gregoriánského chorálu až po Steva Reicha, Philipa Glasse a Johna Adamse se v Akademii z roku 2018 zabývá Lukáš Hurník.
Související
-
Happy birthday, Philip! Oslava 85. narozenin Philipa Glasse premiérou jeho klavírních děl
Poslechněte si s jeho hudbu v exkluzivním autentickém provedení autorových přátel.
Nejposlouchanější
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Petr Stančík: K smrti silné voňavky. Uťatá hlava zločince znovu promluví
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.