Alena Hönigová, cembalistka a organizátorka festivalu Hudební léto v Jezeří
První víkendový program má za sebou Hudební léto v Jezeří, srpnový festival, který pořádá již třetím rokem Spolek pro zvelebení staré hudby. Koncerty a představení probíhají vždy oba víkendové dny po celý srpen na Státním zámku Jezeří, který najdete na úpatí Krušných hor.
Podnět k 1. ročníku festivalu "Hudební léto v Jezeří" poskytla jedna dějinná událost: Na podzim roku 1806 byl totiž hostem zámku Jezeří pruský princ Ludvík Ferdinand. Na návštěvu přijel v doprovodu svého kapelníka a blízkého přítele Jana Ladislava Dusíka.
Princ Ludvík Ferdinand měl dvě velké záliby: vojenství a hudbu. Byl skladatel a výborný klavírista. Podle Beethovenových slov prý hrál "zcela neprincovsky a nekrálovsky - jako zručný klavírista". Jana Ladislava Dusíka najal do svých služeb v době, kdy měl za sebou úspěšné putování po předních evropských centrech a proslavil se jako klavírní virtuos i skladatel.
Ludvík Ferdinand si přál mít vedle sebe trvale dobrého hudebníka, který by s ním muzicíroval a radil mu při skládání. Toto jeho přání se naplnilo a společný zájem o hudbu a vztah poddaného a pána přerostl v přátelství.
Jan Ladislav Dusík měl v té době za sebou úspěšné putování po Evropě, proslavil se jako virtuos i skladatel. Jeho život byl právě tak napínavý a plný zvratů jako jeho tvorba. Jeho životní osudy se křižují s cestami osobností, které psali světové dějiny; nechybí zde jména jako Napoleon či Marie Antoinetta, Vilém Oranžský nebo Bedřich Vilém II. i Kateřina II. nebo generál Suvorov.
Stýkal se také s předními umělci své doby jako byl Joseph Haydn, Carl Philipp Emanuel Bach, Muzio Clementi nebo Ignaz Pleyel. Přímo ovlivnil také konstrukci klavírů slavné firmy Broadwood.
Festival by rád připomenul umělecké úspěchy našeho slavného rodáka, přiblížili posluchačům jeho život i slavné období Zámku Jezeří.
Do studia Telefonotéky přijde vyprávět a odpovídat posluchačům na jejich dotazy Alena Hönigová, hráčka na historické klávesové nástroje a zakladatelka Spolku pro zvelebení staré hudby.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka