Co všechno různým lidem nabízí stejná skladba? Sedm důvodů, proč poslouchat vážnou hudbu

Přehrát celý seriál (7 z 7 dílů)
1. díl: Každý ji může poslouchat po svém
2. díl: Překračuje hranice
3. díl: Je zdravá
4. díl: Dělá z nás lepší lidi
5. díl: Nestárne
6. díl: Vyjadřuje se za nás
7. díl: Nemusíte ji poslouchat
Hudbu lze používat jako komunikační jazyk mezi lidmi, kteří by si jinak nerozuměli, i jako účinný léčivý prostředek (bohužel nikoli hrazený pojišťovnou). Hudba z nás vychovává lepší lidi, zvláště když s ní začneme včas, její hodnoty jsou trvalé. Je schopna za nás mluvit, když slova nestačí, a její nespornou výhodou je, že ji nemusíte poslouchat, když nechcete. Pak ale nevíte, o co přicházíte. Připravil a uvádí šéfredaktor hudební stanice D-dur Lukáš Hurník.
Hudba je dosti abstraktní fenomén a její užitečnost se špatně měří. Dnes potkáváme spoustu lidí na důležitých pozicích, kteří nedokážou posoudit hodnotu čehokoli, pokud nemají k dispozici statistiky, SVOT analýzy, KPI a grafy. Ale hudba se excelovým tabulkám vzpírá. Některá skladba je hodnotná svou průzračností, jiná svou vrstavnatou komplikovaností. Jedna je emotivní, u druhé vůbec nelze určit, jestli je veselá nebo spíš smutná. A ještě ke všemu můžou jednu a tutéž skladbu posuzovat lidé z různých úhlů pohledu. Pro každého z nich bude hudba užitečná jinak.
Související
-
Hudba pro gurmány. Lukáš Hurník uvádí Polední koncerty k prostřené tabuli
Telemann, Mozart, Wagner, Bach nebo Puccini. Vyberte si z pěti Poledních koncertů, které mají společné téma – hudbu nejen k pokrmům a nápojům, ale také o nich.
-
Jakou hudbu posloucháte, když si potřebujete dodat kuráž? Polední koncerty nabízí hudbu o hrdinech
Jakou hudbu posloucháte, když si potřebujete dodat kuráž? Výběr ze skladeb, které mají co do činění s odvahou, nás čeká při Poledních koncertech.
Nejposlouchanější
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Petr Stančík: K smrti silné voňavky. Uťatá hlava zločince znovu promluví
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.