Hudba jako pastva pro oči. Skladby Paganiniho, Berlioze, Dvořáka, Schumanna a dalších komentuje Lukáš Hurník

Přehrát celý seriál (7 z 7 dílů)
1. díl: Hudba jako pastva pro oči. Karnevalový rej
2. díl: Hudba jako pastva pro oči. Hudba scénická
3. díl: Hudba jako pastva pro oči. Zápasy živlů, duchů a jiné havěti
4. díl: Hudba jako pastva pro oči. Hudba na plátnu, displeji a obrazovce
5. díl: Hudba jako pastva pro oči. Koncerty a show
6. díl: Hudba jako pastva pro oči. Vnitřní zrak
7. díl: Hudba jako pastva pro oči. Nepřehlédnutelné instrumenty
Jiří Bělohlávek říkal, že lidé poslouchají očima. Pečlivě dbal na to, aby publikum v sále mělo vedle sluchového vjemu také pozitivní vizuální zážitek.
Třeba by si jistě všiml toho, že skrz porozhrnutý závěs jsou z hlediště vidět v zákulisí odložené štafle. Vizuální a sluchové podněty spolupracují na našem zážitku a rozhodují i o úspěchu umělce. Speciálně v dnešní multimediální době se umělci či umělkyni vyplatí upozornit na své umění třeba nějakým výrazným outfitem, který ho či ji odliší od záplavy nových talentů, které se na scéně objevují.
Čtěte také
Ani poslech hudby z rozhlasového vysílání není z tohoto fenoménu vyjmut. U mnohých posluchačů, ač sedí doma se sluchátky na uších se zavřenýma očima, vyvolává hudba vizuální představy. Jejich vnitřní zrak jim nabízí přírodní obrazy, které napomáhají jejich relaxaci. Říká se tomu asociativní poslech. Vnímání struktury skladby tu jde trochu stranou, ale i tak hudba plní užitečnou roli.
U spousty hudby je už při jejím vzniku jasné, že bude spolupracovat s obrazem. Je to hudba scénická, filmová, ale i hudba baletní a operní. Programní hudba zase hudba umí líčit rozsáhlé dramatické scény, třeba výstup skupiny horolezců na alpský vrcholek, nebo vzpouru košťat, zaplavujících vodou světnici čarodějova učně. A i když hudba zrovna nic nelíčí, umí být prostě sama o sobě fotogenická. To třeba, když se na scéně objeví některý z královských nástrojů, jako je harfa nebo varhany.
Související
-
Čajkovskij, Bartók nebo Firkušný. Osudy umělců, kteří se vydali do Ameriky za svobodou i úspěchem
Emigrantské téma podtržené většinou legendárními nahrávkami hudby evropsko-amerických skladatelů, interpretů a dirigentů.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.