Ivan Ženatý, houslista
Ivan Ženatý vyrůstal v muzikantské rodině v Podkrkonoší – v Lomnici nad Popelkou.
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Ještě jako konzervatorista debutoval s Českou filharmonií, v roce 1982 stanul ve finále Čajkovského mezinárodní houslové soutěže v Moskvě, v roce 1986 zvítězil v mezinárodní soutěži Pražského jara.
Od roku 1988 se stal soukromým žákem Josefa Suka. Byl jmenován stálým sólistou Pražských symfoniků, Českého rozhlasu a s Českou filharmonií absolvoval evropské turné. Hrál s předními světovými orchestry a světovými dirigenty, zcestoval snad celý svět a nahrál souborná díla velkých autorů jako Telemann, Bach, Mendelssohn, Schumann, Schulhoff, nebo Dvořáka a Griega pro Dorian Recordings v New Yorku.
Mimořádný zájem vzbudil jeho dvořákovský komplet a nahrávka obou houslových koncertů J. B. Foerstera s BBC SO London a jeho tehdejším šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem.
A o čem byla řeč? Třeba o tom, proč nebyl dál žádoucí na pražské AMU a díky tomu se stal profesorem drážďanské univerzity. O tom, jak se mu dnes žije ve Spojených státech a o jeho pedagogické práci na Hudebním institutu v Clevelandu, kde působí od roku 2012. Jak se mu hraje na vzácné housle Giuseppe Guarneri del Gesu z roku 1740 a o mnohém dalším.
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.