Jaromír Kubů a Lukáš Kunst, kastelán hradu Karlštejn a jeho zástupce
Pozvání přijali kastelán nejznámějšího českého hradu Karlštejn a jeho zástupce, Jaromír Kubů a Lukáš Kunst.
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Jaromír Kubů je na Karlštejně od roku 1977, kdy začínal jako průvodce, a od roku 1987 jako kastelán. Působil jako průvodce na Kosti, Sychrově, Rožmberku, zastupující kastelán v Českém Šternberku a kastelán na zámku Březnice. V současné době také přednáší na své alma mater, na VŠE, na fakultě podnikohospodářské.
Lukáš Kunst přišel na Karlštejn v roce 1998, začínal tam jako průvodce a pak člen správy hradu. Později byl rok kastelánem na zámku Žirovnice v jižních Čechách, odkud se ale vrátil na Karlštejn. Byl také rok zástupcem kastelána a pak pověřeným kastelánem na Křivoklátě a od roku 2009 pak zástupcem kastelána na Karlštejně.
Karlštejn byl založen českým a římským králem, pozdějším císařem Karlem IV., jako poměrně skromná stavba o jedné věži. Záměr uložit a ochraňovat tam Korunovační klenoty Svaté říše římské a relikvie svatých ostatků nejspíš pojal Karel až později, osm let po zahájení stavby, a úměrně tomu nechal budovat nové věže. Slavnostního zahájení stavby dne 10. června 1348 se spolu s Karlem IV. účastnil i první pražských arcibiskup Arnošt z Pardubic. Stavba trvala do roku 1357, vnitřní výzdobu hradu pak umělci dokončili v roce 1365.
Co dnes obnáší provoz středověkého hradu? Jak náročná je jeho propagace a náklady? Je těžké obstát před konkurencí? Jak složitá je dramaturgie tamních kulturních akcí?
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.