Luuk van Middelaar: Pandemonium, záchrana Evropy. Unie se pod tíhou krize nerozpadla, naopak posílila

7. červen 2022

Ruská agrese proti Ukrajině ukázala mnohé a mimo jiné taky odhalila jednotu Západu, jakou asi čekal málokdo. Neplatí to jen o vztahu mezi EU a Spojenými státy, ale snad ještě víc o vztazích mezi jednotlivými členskými zeměmi EU. Ona tak často vysmívaná sedmadvacítka, obviňovaná jedněmi ze snahy o vznik superstátu, druhými z paralýzy a neakceschopnosti, uvalila na Rusko nečekaně tvrdé sankce a jasně podpořila Ukrajinu.

Pandemie zprvu zasáhla mimořádně tvrdě nejen miliony evropských občanů a jejich státy, ale i projekt evropské integrace jako takový.

Čtěte také

Přesto, že jde o klub, jehož členové spolu desítky let úzce spolupracují. Po propuknutí pandemie jako by platilo každý sám za sebe. Příkladem byla situace Itálie, kterou virus v Evropě zasáhl jako první.  

Státy EU po počátečním váhání v březnu 2020 nakonec na pandemii zareagovaly společně, jednotně a mimořádně silně.

Jak to, že se dokázaly jednomyslně shodnout na opatřeních, která by ještě o pár měsíců dřív naprosto neměla naději? Proč se opět nepotvrdily předpovědi, podle kterých se Unie pod tíhou krize rozpadne?

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Ex libris, připravil Ondřej Houska.

autor: Ondřej Houska
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.