Barocco sempre giovane a Vilém Veverka: záznam vánočního koncertu z pardubického zámku

03592728.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03592728.jpeg

Poslední adventní neděle je v síti rozhlasů Eurorádia věnována přenosům a záznamům koncertů tzv. Vánočního dne (Euroradio Christmas Music Day). Český rozhlas letos vybral pro své živé vysílání koncert souboru Barocco sempre giovane, který vystoupil společně s vynikajícím českým hobojistou Vilémem Veverkou v historickém Rytířském sálu zámku Pardubice.

Ansámbl Barocco sempre giovane založil v roce 2004 violoncellista a pedagog Josef Krečmer. Pod jeho uměleckým vedením se hráči věnují převážně interpretaci barokní hudby, ale nevyhýbají se ani uvádění děl soudobých. V pardubickém zámku pořádají jarní a podzimní cykly abonentních koncertů, na nichž hostují významní čeští i zahraniční umělci. Soubor pravidelně spolupracuje také s našimi i zahraničními významnými hudebními festivaly. Koncertním mistrem je houslistka Iva Kramperová, která zároveň vyučuje hru na housle na Konzervatoři Pardubice. Současně jako host vystoupí také violoncellista České filharmonie Ivan Vokáč.

Čtěte také

03766384.jpeg

Vilém Veverka patří k našim nejrespektovanějším hobojistům. Věnuje se jak hře sólové, tak i komorní a orchestrální. Účinkuje s renomovanými soubory a umělci, a to nejen u nás, ale i v zahraničí, a kromě interpretace barokní hudby se soustavně věnuje provádění skladeb soudobých, mnohdy v premiérách. Pro Český rozhlas poprvé nahrál významná díla světových autorů, jako jsou Luciano Berio, Isang Yun, Bernd Alois Zimmermann, Richard Rodney Bennett a posunul tak stávající interpretační a repertoárová kritéria na evropskou úroveň.

Koncert živě i ze záznamu přebírá 23 evropských i zámořských stanic sítě Eurorádia: Bavorský rozhlas, BBC, Bulharský rozhlas, Dánský rozhlas, Deutschlandradio Kultur, Estonský rozhlas, Finský rozhlas, Hessenský rozhlas, Irský rozhlas, Islandský rozhlas, Kanadský rozhlas (CBC a SRC), Litevský rozhlas, Lotyšský rozhlas, Mitteldeutscher Rundfunk, ORF, Polský rozhlas, Portugalský rozhlas, Rumunský rozhlas, Řecký rozhlas, Sárský rozhlas, Španělský rozhlas a Švédský rozhlas.

03766385.jpeg

Barocco sempre giovane:

Josef Krečmer – umělecký vedoucí
Iva Kramperová – koncertní mistr
Markéta Klodová, Jiří Partyka, Lukáš Novotný – housle
Jiří Kabát, Jakub Čepický – viola
Ivan Vokáč violoncello, j.h.
Helena Matyášová, Jan Zemen – violoncello
Jan Prokop – kontrabas
Edita Keglerová – cembalo

Vilém Veverka – hoboj sólo


Program:

Pietro Antonio Locatelli: Concerto grosso in Re maggiore, op. 1 no. 5
Antonio Vivaldi: Koncert g moll pro dvě violoncella, smyčce a continuo RV 531
Giuseppe Antonio Brescianello: Koncert g moll pro housle, hoboj, smyčce a continuo
Georg Phillip Telemann: Fantasie č. 3 h moll TWV 40:4 pro hoboj sólo
Archangelo Corelli: Concerto grosso g moll, op.6/8 ('Fatto per la Notte di Natale')
Antonio Vivaldi: Koncert D dur pro dvoje housle, dvě violoncella, smyčce a continuo

Slovem koncert provází Lucie Hradilová.

03766386.jpeg