Česká mše vánoční v podání SOČR ve Studiu 1

9. prosinec 2015

Advent je doba, kdy bychom se měli více než kdy jindy oddat klidu, pohodě, radosti, hezkým duchovním i uměleckým zážitkům. A k takovým nepochybně patří i Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Dirigent Vojtěch Spurný připravil novou edici Rybovy mše se snahou přiblížit se co možná nejvěrněji originálu. Vycházel při tom z nejstaršího dochovaného opisu sklady, z rukopisného souboru hlasů uloženého v Českém muzeu hudby.

Vedle rozhlasových symfoniků se na provedení v pátek 4. prosince podíleli sopranistka Michaela Šrůmová, mezzosopranistka Markéta Cukrová, tenorista Václav Čížek, basista Jaromír Nosek a vokální ansámbl Cappella Mariana pod vedením Vojtěcha Semeráda.

Rybovka zazní po celé Evropě

Záznam koncertu odvysílá v neděli 20. prosince od 15 hodin Český rozhlas Vltava.

Svěží, radostnou a jindy zase poklidně meditativní hudbu České mše vánoční, kterou jeden z nejvzdělanějších kantorů své doby, Jakub Jan Ryba komponoval roku 1796, uslyšíte společně s posluchači zahraničních rozhlasů v Německu, Velké Británii, Španělsku, Finsku, Švédsku, Dánsku, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku, Rakousku, Kanadě a Portugalsku. Ti všichni se totiž připojují k Vánočnímu dni Euroradia.

autoři: Jitka Novotná , ert
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.