Den s Rafaelem Kubelíkem

Rafael Kubelík, dirigent a skladatel a také výrazně slyšitelný představitel jasného protikomunistického postoje, se narodil před sto lety – 29. června 1914. Jeho aktivity a nahrávky i jeho názory a postoje stanice Vltava v co nejširším záběru připomene zejména v jubilejní den, poslední červnovou neděli, ale i ve dnech předcházejících a následujících.

Vysíláme 29. června.

Z desek zazní Kubelíkova interpretace českých i světových autorů, posluchači se mohou těšit i na jeho vzpomínky zaznamenané v roce 1970 v Mnichově v Radiu Svobodná Evropa. Dvakrát se věnuje tomuto umělci rovněž pořad Akademie. Ve středu 25. června v něm na dirigenta vzpomínají hudebníci Zuzana Růžičková, Karel Špelina a Jiří Hlaváč a publicista Bohuslav Vítek. Ve středu 2. července pak v pořadu Akademie na svého otce vzpomíná historik dějin umění Martin Kubelík.

02401771.jpeg

PROGRAM:

11.12
Otec a syn Kubelíkovi Jan Kubelík: Canzonetta pro housle a klavír.
Hrají Václav Snítil a Josef Hála. - Bedřich Smetana: Vltava. Symfonická báseň z cyklu Má vlast. Hraje Bostonský symfonický orchestr, řídí Rafael Kubelík. (18 min)

02401770.jpeg

12:10
Hudební galerie
Hraje Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu v Mnichově, řídí Rafael Kubelík Gustav Mahler: Adagietto ze Symfonie č. 5 cis moll. Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur op. 88.

13:00 Krásné hlasy
Známá i méně známá vokální díla pod taktovkou Rafaela Kubelíka. Připravil a uvádí Jindřich Bálek. Zpívají Ernst Haeflinger, Gundula Janowitz, Janet Baker, Dietrich Fischer-Dieskau a další.

14.00
"Opustil jsem svoji vlast, abych neopustil svůj národ..."

aneb Rafael Kubelík o sobě, svém otci a o umění. Záznam vzpomínek slavného dirigenta vznikl v roce 1970 v Mnichově, v Radiu Svobodná Evropa. Úryvky vybrala a Kubelíkovými nahrávkami doplnila Jana Vašatová.

15.00
Nedělní koncert
Antonín Dvořák: V přírodě op. 91 (15 min). - Karneval op. 92 (9 min). Othello op. 93 (15 min). - Holoubek op. 110 (19 min). Hraje Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, řídí Rafael Kubelík. (59 min)

21:00 Rondo
Vybíráme z nahrávek Rafaela Kubelíka u příležitosti 100. výročí dirigentova narození (3/3). Připravil a uvádí Jindřich Bálek. Josef Suk: Legenda o mrtvých vítězích (9 min). - Alban Berg: Koncert pro housle a orchestr. Sólista Henryk Szeryng (25 min). - Gustav Mahler: Symfonie č. 9 D dur (78 min). Hrají Česká filharmonie a Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu.