Hrobky slavných hudebníků: Kde spočívají velikáni klasické hudby?
Jejich hudba zní v koncertních sálech po celém světě, jejich partitury studují mladí muzikanti a jejich odkaz je nesmrtelný. Přesto i ti největší skladatelé klasické hudby museli jednou odejít z tohoto světa. Vydejme se po stopách jejich posledních míst odpočinku, která skrývají překvapivé příběhy i tajemství.
Mozartova záhada
Když 5. prosince 1791 zemřel Wolfgang Amadeus Mozart, byl pohřben na hřbitově sv. Marxe ve Vídni v tzv. šachtovém hrobě (Schachtgrab). Šlo o standardní pohřeb třetí třídy, který byl v době josefínských reforem běžnou praxí i pro významné osobnosti. Dnes na místě předpokládaného Mozartova hrobu stojí památník a symbolický náhrobek. Jeho přesné místo odpočinku zůstává předmětem diskusí historiků. Dlouho se tradovalo, že se dochovala Mozartova lebka. Tato tradovaná historka však byla vědecky vyvrácena.
Beethovenův triumfální pohřeb
Ludwig van Beethoven měl v roce 1827 pohřeb hodný své velikosti. Jeho poslední rozloučení na vídeňském Währinger Friedhof se stalo významnou společenskou událostí, které se zúčastnilo údajně přes 10 000 lidí. V roce 1888 byly jeho ostatky přeneseny na Centrální hřbitov ve Vídni, kde spočívají dodnes v čestném okruhu spolu s dalšími velikány hudby.
Chopinovo srdce
Frédéric Chopin si přál být pohřben ve své milované Paříži, kde strávil většinu svého tvůrčího života. Jeho tělo odpočívá na hřbitově Père-Lachaise. Jeho srdce však bylo na vlastní přání převezeno do Varšavy, kde je uloženo v kostele Svatého Kříže. Urna nese nápis z evangelia: "Kde je tvůj poklad, tam je i tvé srdce."
Bachův ztracený hrob
Johann Sebastian Bach byl původně pohřben u kostela sv. Tomáše v Lipsku. Při přestavbě kostela v roce 1894 byly jeho ostatky exhumovány. Vědci tehdy provedli důkladnou analýzu lebky a podle ní vytvořili slavnou bustu skladatele. Bach nyní odpočívá uvnitř kostela sv. Tomáše, kde působil jako kantor a kde vznikla řada jeho nejvýznamnějších děl.
Dvořákova cesta domů
Antonín Dvořák nalezl poslední odpočinek ve své vlasti. Je pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze, v části zvané Slavín. Jeho hrob zdobí busta od Josefa Mařatky. Dvořákův pohřeb byl významnou událostí. Původně měl být pohřben na Olšanských hřbitovech, ale díky intervenci tehdejšího starosty Prahy získal místo na prestižním Slavíně.
Čajkovského místo věčného odpočinku
Petr Iljič Čajkovskij má jeden z nejpozoruhodnějších hudebních památníků na světě. Jeho hrob se nachází na Tichvinském hřbitově, který je součástí komplexu Alexandr Něvského kláštera v Petrohradě, kde odpočívají významní ruští umělci. Čajkovského hrob je zdoben sochou anděla z bílého mramoru, který symbolizuje jeho odkaz. Celý památník je obklopen železnou mříží, která dodává místu na výjimečnosti. Hrob je vyhledávaným místem hudebních poutníků.
Stravinskij v Benátkách
Igor Stravinskij zemřel 6. dubna 1971 v New Yorku. Jeho tělo bylo letecky přepraveno do Benátek, kde se 15. dubna 1971 konal pohřeb v chrámu San Giovanni e Paolo. Na jeho vlastní přání byl pohřben na ostrově San Michele, benátském hřbitovním ostrově, jen několik minut plavby od náměstí San Marco. Pohřební obřad byl mimořádný - Stravinského rakev převážela černá gondola, zatímco z dalších gondol zněl zpěv pravoslavných mnichů. Jeho hrob se nachází v pravoslavné části hřbitova. Na prostém náhrobku je vytesáno pouze jeho jméno v ruštině i latince: "IGOR STRAVINSKY" a data 1882-1971.
Moderní poutní místa
Vídeňský Centrální hřbitov se stal skutečnou "síní slávy" klasické hudby. Kromě Beethovena zde najdeme místa odpočinek i Schuberta, Brahmse a rodinu Straussů. Na pařížském Père-Lachaise odpočívá kromě Chopina také řada dalších významných hudebníků, včetně Rossiniho, který byl původně pohřben na hřbitově v Paříži, ale jeho ostatky byly později přeneseny do Florencie. Tato místa nejsou jen němými památníky - dodnes k nim přicházejí hudebníci i milovníci klasické hudby, pokládají květiny, partitury a někdy i hrají skladby svých velkých vzorů přímo u jejich hrobů.
Související
-
Bohdanečský hřbitov má svůj malý Slavín
V Lázních Bohdaneč odpočívá básník nebo zakladatel slavných lázní. Najdete tam i první práci architekta Josefa Gočára.
-
Hroby uctívaných předků: Dlouhé mohyly v historické paměti a třetí nejstarší tištěná mapa Čech
Dlouhé mohyly, 4. část: Předkové a historická paměť (4:24) – Procházka červencovou oblohou (21:59) – Nový a přesný popis Království českého od Pavla Aretina (27:18)