Jan Hudeček a Petr Altrichter ve Dvořákově síni Rudolfina

5. září 2016

Na pondělí 12. ledna připravil Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Altrichterem program ze slovanské hudby. Ve Dvořákově síni Rudolfina a tradičně i na stanici Vltava, v přímém přenosu, zazněla předehra k opeře Chovanština od Modesta Petroviče Musorgského.

Místo Koncertu pro lesní roh a orchestr B dur od Reinholda Moriceviča Gliera, který jsme v důsledku nemoci Kateřiny Javůrkové neslyšeli, zazněl Koncert pro fagot a orchestr od Jiřího Pauera se sólistou Janem Hudečkem, a ve druhé části 10. symfonie Dmitrije Šostakoviče. Večerem provázela Jitka Novotná.

Mladý český fagotista Jan Hudeček (narozen 1990 v Českých Budějovicích) pochází z muzikantského prostředí. Tamější základní uměleckou školu Bohuslava Jeremiáše navštěvoval od osmi let a jako její žák vyhrál celou řadu národních i mezinárodních dětských soutěží pro dechové nástroje.

Koncem dubna 2005, tedy ve svých patnácti letech, dosáhl velkého úspěchu na mezinárodní soutěži 15. Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Citta di Barletta“ v Itálii, kde se stal absolutním vítězem všech kategorií v soutěži dechových nástrojů (věk do 30 let).

V roce 2008 získal 1. cenu a titul laureáta ve 42. ročníku národní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Je rovněž laureátem stejného ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže a na základě tohoto výsledku následně nahrál pro Český rozhlas fagotový koncert Jana Nepomuka Hummela.

V květnu roku 2014 získal 1. cenu a titul laureáta v mezinárodní interpretační soutěži Pražského jara ze 111 účastníků z celého světa. Zároveň obdržel rovněž cenu Českého hudebního fondu za nejlepší provedení skladby soudobého českého autora, zkomponované zvláště pro tuto příležitost (Jiří Teml: Commedia pro fagot a klavír).

Koncertoval v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Polsku, Itálii, Francii, Turecku, Španělsku, Japonsku a USA. V současné době studuje poslední ročník na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Františka Hermana a prof. Jiřího Seidla a věnuje se sólové koncertní činnosti. Rád propaguje hudbu 20. století, zejména českých autorů. Od konce roku 2011 působí jako sólofagotista v orchestru Národního divadla v Praze a zároveň je 1. fagotistou orchestru Solistes European Luxemburg.

autor: Josef Zedník
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.