Jan Hudeček a Petr Altrichter ve Dvořákově síni Rudolfina
Na pondělí 12. ledna připravil Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Altrichterem program ze slovanské hudby. Ve Dvořákově síni Rudolfina a tradičně i na stanici Vltava, v přímém přenosu, zazněla předehra k opeře Chovanština od Modesta Petroviče Musorgského.
Místo Koncertu pro lesní roh a orchestr B dur od Reinholda Moriceviča Gliera, který jsme v důsledku nemoci Kateřiny Javůrkové neslyšeli, zazněl Koncert pro fagot a orchestr od Jiřího Pauera se sólistou Janem Hudečkem, a ve druhé části 10. symfonie Dmitrije Šostakoviče. Večerem provázela Jitka Novotná.
Mladý český fagotista Jan Hudeček (narozen 1990 v Českých Budějovicích) pochází z muzikantského prostředí. Tamější základní uměleckou školu Bohuslava Jeremiáše navštěvoval od osmi let a jako její žák vyhrál celou řadu národních i mezinárodních dětských soutěží pro dechové nástroje.
Koncem dubna 2005, tedy ve svých patnácti letech, dosáhl velkého úspěchu na mezinárodní soutěži 15. Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Citta di Barletta“ v Itálii, kde se stal absolutním vítězem všech kategorií v soutěži dechových nástrojů (věk do 30 let).
V roce 2008 získal 1. cenu a titul laureáta ve 42. ročníku národní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Je rovněž laureátem stejného ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže a na základě tohoto výsledku následně nahrál pro Český rozhlas fagotový koncert Jana Nepomuka Hummela.
V květnu roku 2014 získal 1. cenu a titul laureáta v mezinárodní interpretační soutěži Pražského jara ze 111 účastníků z celého světa. Zároveň obdržel rovněž cenu Českého hudebního fondu za nejlepší provedení skladby soudobého českého autora, zkomponované zvláště pro tuto příležitost (Jiří Teml: Commedia pro fagot a klavír).
Koncertoval v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Polsku, Itálii, Francii, Turecku, Španělsku, Japonsku a USA. V současné době studuje poslední ročník na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Františka Hermana a prof. Jiřího Seidla a věnuje se sólové koncertní činnosti. Rád propaguje hudbu 20. století, zejména českých autorů. Od konce roku 2011 působí jako sólofagotista v orchestru Národního divadla v Praze a zároveň je 1. fagotistou orchestru Solistes European Luxemburg.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://d-dur.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://d-dur.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.