Kam v létě za klasickou hudbou? Přehled nejlepších letních festivalů!

28. červen 2024

Připravte si piknikové deky a vydejte se na cesty za skvělou hudbou. Můžete tak okořenit třeba svou dovolenou. Letní festivaly klasické hudby vás vezmou na výlet do historie, zavedou vás na hrady, zámky a malebná města, kde si můžete vychutnat mistrovská díla v magické atmosféře. Léto, slunce, a šťavnaté tóny klasiky! Představujeme vám největší hudební lahůdky, které Česko letos nabízí. Který festival si vyberete?

Smetanova Litomyšl: Hudební poklad v srdci Česka

Datum: 7. června – 7. července
Místo: Litomyšl
Popis: Smetanova Litomyšl je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v České republice. Tento prestižní festival se koná v rodišti Bedřicha Smetany a nabízí pestrou paletu koncertů od klasických oper až po komorní hudbu, to vše v historickém prostředí nádherného zámku Litomyšl.

Hudba Znojmo: Víno a hudba ve Znojmě

Datum: 10. července - 28. července
Popis: Festival kombinuje klasickou hudbu s vinařskou tradicí regionu. Koncerty se často konají v historických prostorách, vinicích a sklepech, a program zahrnuje nejen koncerty, ale také degustace vín a gastronomické zážitky.

Hudba Znojmo: hudební zážitek na vodě

Letní slavnosti staré hudby: Historie ožívá v Praze

Datum: 16. července – 6. srpna
Místo: Praha
Popis: Pokud máte rádi hudbu od středověku až po baroko, jsou Letní slavnosti staré hudby ideální volbou. Festival nabízí koncerty na různých historických místech Prahy, které přidávají na autenticitě a kouzlu hudebních vystoupení.

Třeboňská nocturna: Intimní hudební zážitek v srdci jižních Čech

Datum: 9. července – 13. července
Místo: Třeboň
Popis: Tento komorní festival je známý svou přátelskou atmosférou a krásným prostředím historického města Třeboň. Nabízí koncerty klasické hudby v malebných lokalitách, které vytvářejí jedinečný hudební zážitek.

Festival Hudba z ráje: Hudba mezi hrady a zámky

Datum: 6. července – 31. srpna
Místo: Český ráj
Popis: Festival přináší klasickou hudbu do různých historických míst Českého ráje. Koncerty se konají v nádherných prostorách hradů a zámků, což dodává vystoupením jedinečnou atmosféru.

Bohemia Cantat: Sborový festival pro každého

Datum: 22. srpna – 25. srpna
Místo: Liberec
Popis: Festival Bohemia Cantat je určen především pro sbory a amatérské zpěváky. Nabízí různé dílny a koncerty po celém Liberci. Je to skvělá příležitost pro všechny, kteří si chtějí zazpívat a naučit se něco nového.

Festival Špilberk: Hudba pod širým nebem

Datum: 18. srpna – 25. srpna
Místo: Brno
Popis: Letní festival klasické hudby na hradě Špilberk v Brně často zahrnuje velkolepé venkovní koncerty. Festival přitahuje významné hudebníky z celého světa a nabízí jedinečný zážitek pod širým nebem.

Prague Proms: Hudební inspirace z Británie

Datum: 21. června – 30. června
Místo: Praha
Popis: Festival inspirovaný slavným britským BBC Proms přináší do Prahy pestrou škálu koncertů včetně klasické hudby, filmové hudby a jazzových večerů. Vystupují zde světově proslulí interpreti a orchestry.

Svátky hudby ve Valticích a Lednici: Hudba mezi vinicemi

Datum: 5. srpna - 8. srpna
Popis: Menší festival v krásném prostředí jihomoravských zámků Valtice a Lednice, zapsaných na seznamu UNESCO. Nabízí komorní koncerty a operní představení v historických prostorách.

Václav Hudeček a jeho hosté v Luhačovicích: Hudba v lázních

Datum: 29. července - 9. srpna
Popis: Festival pořádaný známým houslistou Václavem Hudečkem nabízí sérii koncertů v krásném lázeňském městě Luhačovice, kde vystupují talentovaní mladí hudebníci i zkušení mistři.

Theatrum Kuks: Baroko, divadlo a hudba v Kuksu

Datum: 21. srpna - 25. srpna
Popis: Festival v nádherném barokním areálu Hospitalu Kuks kombinuje hudbu, divadlo a vizuální umění. Akce je výjimečná nejen svým prostředím, ale i programem, který často zahrnuje premiéry nových děl a unikátní inscenace.

Letní hudební akademie Kroměříž: Hudební talenti v Kroměříži

Datum: 15. srpna - 23. srpna
Popis: Festival a akademie, kde mladí talentovaní hudebníci studují pod vedením zkušených lektorů. Součástí festivalu jsou veřejné koncerty, které představují výsledky jejich práce.

Tereza Kramplová, ředitelka festivalu Za poklady Broumovska v kostele sv. Vojtěcha v klášteře Broumov

Festival Za poklady Broumovska: Hudba v barokních kostelech

Datum: 29. červen - 31. sprna
Popis: Festival se koná v barokních kostelech Broumovska a nabízí koncerty klasické hudby v autentických historických prostorách. Podporuje obnovu a údržbu těchto kulturních památek.

Neváhejte a vydejte se za hudebními zážitky na některý z těchto skvělých festivalů. Léto plné klasické hudby čeká i na vás!

autor: Silvie Ulrichová
Spustit audio

Související