Když se umění snoubí s pokorou. Záznam koncertu Ensemble Berlin-Prag na Smetanově Litomyšli a rozhovor s hobojistou Vilémem Veverkou

28. srpen 2016

Poslední červnový večer patřil na mezinárodním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl koncertu Ensemble Berlin-Prag. Vynikající čeští sólisté vystoupili společně s předními hráči Berlínské filharmonie v Piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže a přinesli tak litomyšlskému publiku nádherný hudební zážitek.

Program sestavený z děl Jana Dismase Zelenky, Antonia Vivaldiho, Johana Sebastiana Bacha a Francoise Couperina přednesli ve složení: Dominik Wollenweber – hoboj, anglický roh, Vilém Veverka – hoboj, Mor Biron - fagot, Barbara Maria Willi - cembalo, Ulrich Wolff – kontrabas.

Zaposlouchat se do zvuku Ensemble Berlin-Prag je osvěžující a povznášející zároveň. V jejich vystoupení se snoubí excelentní souhra se zasvěcenou interpretací, do hudby vkládají vroucnost, oddanost a pokoru. Působivě vám odhalí hloubku a pozoruhodnou barvitost Zelenkova kontrapunktického umění. Slyšet v jejich podání Zelenkovy sonáty je opravdový svátek.

Koncert je zároveň nabízen v rámci mezinárodní hudební výměny do prestižní koncertní série Letní festivaly Eurorádia, a dosud jej přebíraly veřejnoprávní rozhlasové stanice v: Polsku, Švédsku, Japonsku, Rumunsku, Řecku, Švýcarsku, Litvě, Španělsku, Velké Británii a na Islandu.

O Ensemble Berlin-Prag, o jeho sólových aktivitách, o podpoře neziskové organizace Zachraň jídlo i o plánech do budoucna si s hobojistou Vilémem Veverkou před koncertem v Litomyšli povídala Lucie Hradilová.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.