Klasika v rukou jazzmanů. SOČR a Big Band společně zahráli klenoty jazzové a klasické hudby

03801782.jpeg
03801782.jpeg

Pro své příznivce připravil SOČR výjimečný večer, při kterém se na jednom pódiu setkali hned dvě proslulá rozhlasová hudební tělesa. Zazněly také světové premiéry skladeb Ondřeje Brouska a Jana Kučery.

O tom, jak to spolu v rámci jednoho koncertu sluší jazzovým legendám, klasickým autorům, ale i současným skladatelům se můžete přesvědčit při poslechu děl Duka Ellingtona, Antonína Dvořáka, Billiho Strayhorna, Modesta Petroviče Musorgského, Jana Jiruchy nebo Arama Chačaturjana.


SOČR řídí Vladimír Válek. Spoluúčinkuje Rozhlasový Big Band Českého rozhlasu, řídí Vlado Valovič.
Antonín Dvořák: Karneval. Předehra op. 92 (10 min). P. I. Čajkovskij: Květinový valčík z baletu Louskáček (7 min). Sy Oliver: Opus One (3 min). Gordon Jenkins: Goodbye (7 min). J. S. Bach: Air z Orchestrální suity č. 3 (5 min). Billy Strayhorn: Take the A Train (6 min). Jan Kučera: Travelling Blues (svět. prem. skladby) (8 min). Ondřej Brousek: Golden Age Rhapsody (svět. prem. skladby) (8 min). Jan Jirucha: Alone in Tokyo (7 min). M. P. Musorgskij: Tanec nevylíhnutých kuřátek z cyklu Obrázky z výstavy (7 min). Duke Ellington, Barney Bigard/Hloucal: Mood Indigo (7 min). Aram Chačaturjan: Šavlový tanec z baletu Gajané (3 min). Uvádí Otakar Svoboda.

03801776.jpeg


Ondřej BrousekSkladba ‘Golden Age‘ Rhapsody není tolik o zlatém čase, jako spíše o stavu - zlatého opojení ze zvuku, hravosti a dětské rozjívenosti. V případě takového mohutného orchestrálně-jazzového aparátu jsem ani tak netoužil vytvářet kompozici příliš umělecky hlubokou, ale především zábavnou.

Další skladbou, která zazněla na tomto koncertě v premiéře, je Travelling blues Jana Kučery, skladba, která vznikla během jednoho říjnového dne minulého roku.

„Traveling Blues je skladba o muzikantském cestování, které je nedílnou a výraznou součástí naší profese. Je to cestování za prací, někdy monotónní, někdy únavné, ale většinou objevné a krásné. V průběhu trubkového sóla jistě pozornému posluchači neunikne citace ze Scherza Dvořákovy Novosvětské symfonie, zde stylizovaná coby rytmická basová figura. Antonín Dvořák stihnul procestovat na svou dobu opravdu velký kus světa a toto nenápadné připomenutí jeho motivu je jakýmsi výrazem mého obdivu,“ prozradil více o své inspiraci pro vznik skladby Jan Kučera.

Také dirigentské taktovky se ujmou hned dvě výjimečné osobnosti – čestný šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Vladimír Válek a kapelník Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma Vlado Valovič.