Lukáš Vondráček zvítězil v náročné Soutěži královny Alžběty. Podívejte se na jeho vystoupení.

30. květen 2016

Ve dnech 2. až 28. května se v Bruselu konala Soutěž královny Alžběty. Jejím vítězem se stal český klavírista Lukáš Vondráček z Opavy. Tato soutěž je časově velmi náročná – celých dvanáct dní trvá „jen“ výběr finalistů.

Dvanáct finalistů se pak po celý týden připravuje v izolaci na závěr soutěže, dostává zadanou povinnou skladbu a tu nacvičuje. Letos to byla skladba pro klavír a orchestr Sen motýla, kterou zkomponoval belgický skladatel Claude Ledoux. Lukášovi Vondráčkovi srdečně gratulujeme!


Záznam jeho soutěžního vystoupení můžete zhlédnout zde:

Semifinále - recitál

Semifinále - s orchestrem

Finále

03635901.jpeg

Soutěž královny Alžběty v Bruselu je jednou z největších, nejstarších a nejtěžších na světě. Střídá se v oborech klavír, housle a zpěv. Mezi jejími vítězi a laureáty, tedy 12 finalisty, jsou z uplynulých desetiletí například houslisté David Oistrach, Leonid Kogan, Gidon Kremer a Vadim Repin, klavíristé Emil Gilels, Arturo Benedetti Michelangeli, Lazar Berman, Vladimir Ashkenazy, Philippe Entremont, Malcolm Frager, Elisabeth Leonskaja, Emanuel Ax … Z mladých českých umělců se stali finalisty a tím i laureáty doposud tři klavíristé - v roce 1956 Stanislav Knor a v roce 1991 Igor Ardašev a Jan Simon – a jeden houslista, jímž byl v roce 2012 Josef Špaček.

U počátků soutěže stál belgický houslista, skladatel a pedagog Eugene Ysaye. S pomocí královny Alžběty se první ročník uskutečnil v roce 1937. Po válce, v roce 1951, byla pak soutěž obnovena pod dnešním názvem. Jako nejnáročnější hudební klání bývá Koningin Elisabethwedstrijd často přirovnávána k olympiádě.

Zájemcům musí být mezi osmnácti a devětadvaceti lety. Už to, že se Lukáš Vondráček dostal mezi 12 finalistů, je obrovským úspěchem. V únoru bylo vybráno mezinárodní porotou do prvního veřejného kola 82 kandidátů z 318, kteří zaslali na DVD nahrávku. Vondráček od šestnácti let vystupuje s orchestry, a to i díky podpoře Vladimira Ashkenazyho a světové agentury Harrison Parrot, kterou je zastupován. V minulém roce dokončil studium na New England Conservatory v Bostonu, kde žije.

Čtěte také

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.