Luna zazářila v Trojském zámku i za jeho okny
Videozáznam koncertu španělského souboru Glossarium, který 20. července 2015 vystoupil na 16. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby se společně s brazilskou sopranistkou Luandou Siqueirou.
Svůj program La Luna představili publiku v pražském Zámku Troja. Zaměřili ho na převážně písňový repertoár z Brazílie, Portugalska, Španělska, Argentiny, Mexika a Venezuely z období od 16. do 21. století. Tematicky byl tak večer spjat s lunou. A to nejen v hudbě, která zněla v tzv. Císařském sále zámku, ale i za okny, kde zrovna zářil její srpek. Koncert umělci rozdělili do čtyř částí – právě podle jejích jednotlivých fází.
Luna měla odedávna významné postavení ve spiritualitě různých starověkých kultur. Archeologické doklady o sledování jejích fází jsou známé už z období mladého paleolitu – před dvaceti až třiceti tisíci lety. Svou důležitou roli sehrávala také v kulturách starého Babylonu, Egypta, Číny, Mexika nebo Peru. V římské tradici byla například tato bohyně vnímána jako protějšek krále Sol (Slunce). Lunou bylo inspirováno nespočet básníků, umělců, skladatelů a malířů.
Soubor Glossarium pod vedením kytaristy Quita Gata a ve spolupráci se sopranistkou Luandou Siqueirou představil rozmanité renesanční a barokní skladby, tradiční lidové melodie zejména z Brazílie a Španělska a úpravy písní z Latinské Ameriky. Dále také skladby jihoamerických autorů a interpretů: Heitora Villy-Lobose, Egberta Gismontiho, Silvia Caldase, Chicy Buarqua a Vinicia de Moraes, Raúla Carnoty, Atahualpy Yupanquiho nebo Simóna Díaze.
Interpretace půvabné brazilské operní pěvkyně Luandy Siqueiry, která pro dokreslení atmosféry skladeb i jednotlivých lunárních fází, měnila kostým a své pěvecké vystoupení doprovodila i tancem, byla vskutku působivým zážitkem.
Soubor Glossarium de voces e instrumentos vystoupil ve složení:
Juan Ullibarri – cink, flétny, ney, klarinety
Adriana Alcaide – barokní housle
Luciana Elizondo – viola da gamba, zpěv
Quito Gato – umělecký vedoucí, kytary, bicí
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://d-dur.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://d-dur.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.