Mimořádný koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu k 80. narozeninám Vladimíra Válka

7. září 2015

Čerstvý osmdesátník, čestný šéfdirigent SOČRu Vladimír Válek (2. 9. 1935) vystoupil v pondělí 7. září se „svými“ rozhlasovými symfoniky a houslistou Václavem Hudečkem ve Smetanově síni Obecního domu. Provedl díla Antonína Dvořáka a Josefa Suka a zároveň tak zahájí 89. koncertní sezonu tělesa.

1. abonentní koncert řady Klasika s noblesou ze Smetanovy síně Obecního domu v Praze
Řídí Vladimír Válek a Jan Kučera.
Sólista Václav Hudeček.
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 5 c moll Osudová op. 67
Antonín Dvořák: Romance pro housle a orchestr f moll op. 11
Mazurek pro housle a orchestr e moll op. 49
Josef Suk: Praga. Symfonická báseň op. 26
Uvádějí Lucie Výborná a Jan Pokorný.

Sólistou večera byl Válkův dlouholetý umělecký kolega, přední český houslový virtuos a pedagog Václav Hudeček; na pódiu se rovněž objevil Válkův žák, mladý český dirigent Jiří Kučera. Na programu jsou díla Ludwiga van Beethovena (Pátá symfonie c moll), Antonína Dvořáka (Romance a Mazurek pro housle) a Josefa Suka (symfonická báseň Praga).

Čtěte také


Vladimír Válek
Čestný šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Vladimír Válek zahájil svoji kariéru v roce 1975 jako dirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK (do roku 1987). V roce 1985 se ujal místa šéfdirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu a v této funkci působil do roku 2011. Od roku 1996 rovněž zastával plné desetiletí post dirigenta České filharmonie. V sezoně 2002/03 byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem orchestru Osaka Symphoniker, v letech 2004-2007 vykonával funkci šéfdirigenta Slovenské filharmonie. V čele jmenovaných těles vystoupil Vladimír Válek v mnoha světových metropolích (Amsterdam, Berlín, Bonn, Brusel, Curych, Káhira, Kodaň, Londýn, Madrid, Moskva, New York, Paříž, Peking, Salcburk, Singapur, Soul, Šanghaj, Tel Aviv, Tokio, Vídeň). Vedle uvedených angažmá je umělec pravidelným hostem u významných světových symfonických orchestrů. Za všechny připomeňme Izraelskou filharmonii, MDR orchestr Lipsko, vídeňské Tonkünstler a orchestr ORF, Japan Philharmonic Orchestra, Yomiuri Symphony Orchestra či National Taiwan Symphony Orchestra. Na svém kontě má Vladimír Válek přes tisíc nahrávek pro rozhlasové stanice Praha, Vídeň, Lipsko, Hilversum, Záhřeb. Je zván k vystoupením na mezinárodních festivalech mj. v Linci, Aténách, Istanbulu, Vratislavi, Montreaux, Lucernu (zde v roce 1990 dirigoval na společném koncertě s Rafaelem Kubelíkem). Pravidelně hostuje na Pražském jaru, Bratislavských hudebních slavnostech aj. Diskografie Vladimíra Válka obsahuje přes sto titulů pro firmy Pony Canyon, Harmonia Mundi, Supraphon, Radioservis. Jeho nahrávka klavírních koncertů Ervína Schulhoffa se sólistou Janem Simonem a rozhlasovými symfoniky získala cenu světové hudební kritiky na MIDEM Classic v Cannes 1996 (Cannes Classical Award). K nejvýraznějším nahrávacím projektům z posledního období patří komplety symfonií Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a Bohuslava Martinů - v podání SOČRu a jeho šéfdirigenta je vydala společnost Supraphon. V říjnu 2010 převzal z rukou prezidenta republiky Václava Klause medaili za zásluhy.

autor: SOČR

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.