(Ne)tleskat?! Otázky a odpovědi, které se budou hodit při návštěvách koncertních sálů

20. duben 2023

Možná si říkáte, že pravidla chování při návštěvě opery nebo koncertů vážné hudby máte v malíku. Rozhovor se skladatelem, publicistou a šéfredaktorem Lukášem Hurníkem vám přesto zcela jistě rozšíří obzory. Začtěte se a k tomu si nalaďte Český rozhlas D-dur.

Koncert začíná laděním orchestru. Proč ale před publikem? To si hráči nemohli naladit nástroje dřív?

Potřebují se sladit k sobě. Všichni se sejdou až na pódiu, předtím jsou rozděleni do šaten. Proces ladění startuje koncertní mistr, tedy houslista sedící vpravo u prvního pultu. Povstane a dá pokyn - většinou hráči na hoboj. Ten totiž dokáže ze všech nástrojů nejméně měnit výšku ladění, a tak se všichni musí dopasovat k němu. Pokud se ale bude hrát klavírní koncert, ladí se podle klavíru, který se nemůže přizpůsobit vůbec.

Proč se dirigent vždy zdraví jen s houslistou/houslistkou?

Zdraví se s koncertním mistrem, to je pro něho jakýsi zástupce orchestru. Po koncertě, pokud se povede, si ale často dirigent potřese rukou se všemi vedoucími smyčcových skupin a někdy zajde dozadu i ke dřevům, bicím a žesťům.

Jak poznám, kdy mám tleskat?

Když vidím v tištěném programu, že se hraje skladba, která má několik vět, třeba symfonie, koncert, smyčcový kvartet nebo písňový cyklus, tleská se až nakonec. Není to tak ale odjakživa, pořádek v tom udělal až Mahler. Podle mě není zas takový prohřešek zatleskat sólistovi například po první větě koncertu (třeba koncertu pro klavír a orchestr), zvláště když končí velkou, virtuózní kadencí, kde sólista hraje sám bez orchestru. Ostatně v opeře se tleská po árii i během hudby, tzv. na otevřené scéně.

Vlastně mě tleskání mezi větami tolik nepohoršuje. Když k němu dojde, je zřejmé, že se pořadatelům podařilo dostat do publika „nováčky“ a to je dobře.

Proč nemohu na koncertě pořizovat video nebo natáčet reels?

Už proto, že při tom svítíme displejem do obličeje tomu, kdo sedí za námi. Jinak pořadatelé mají smlouvy s různými mediálními společnostmi a ty by nebyly rády, kdyby po internetu kolovala videa z koncertu, na který si koupili práva oni. A také někteří umělci jsou na natáčení alergičtí. Viděl jsem na vlastní oči, jak televizní reportéři namířili kameru na slavného klavíristu Svjatoslava Richtera. Přestal hrát, odešel do zákulisí a už se nevrátil... Celé Rudolfinum šlo domů.

Musím si předem nastudovat program? Je dobré vědět, na co přesně jdu a jaký druh hudby mě čeká?

To je určitě dobrý nápad. Ne každá hudba je napsaná tak, aby stačilo „nechat ji na sebe jen tak působit“. Hudební jazyk se v historii měnil, skladby vznikaly pro různé příležitosti. To je dobré vědět předem, abychom od skladby nečekali něco jiného.

Tristan a Isolda | Rudolfinum, 3. 4. 2023 | Koncert SOČR

Kdy vzít dítě na první koncert klasické hudby?

Od chvíle, kdy si budeme jisti, že dítě nebude vyrušovat ostatní. Pak už kdykoli a na cokoli. Nesmíme očekávat, že se to bude naší ratolesti hned líbit. Hlavní je, aby ten koncert dítě zažilo, a to v co nejútlejším věku. Ten zážitek si uloží do podvědomí a od té doby mu jakékoli setkání s klasikou nebude cizí.

Když si při závěrečném potlesku stoupnu, vyjádřím tím úctu a obdiv? Nebo se dopustím faux pas?

Úcta a obdiv se vyjadřuje intenzitou potlesku, lehkým podupáváním, případně zvoláním „bravo“. Jednou za sezónu, na vrcholném koncertu roku může dojít k tomu, že se publikum spontánně vymrští ze židlí a své frenetické nadšení vyjádří pomocí „standing ovations“. Pokud to ale vypadá tak, že po závěrečné skladbě koncertu se uprostřed hlediště vzpřímí pár, aby sám sebe zviditelnil, a donutí ty za ním, aby povstali také, protože nic nevidí, a takhle se postupně postaví ostatní, protože jim nic jiného nezbývá, to je trapné. Pozadí lze případně předvést o přestávce ve frontě na Prossecco, ale na klasický koncert tahle muzikálová manýra nepatří.

Za odpovědi a komentáře děkuji Lukáši Hurníkovi, šéfredaktorovi stanice Český rozhlas Jazz a D-dur.

autor: Silvie Ulrichová
Spustit audio