Odešel Josef Hrnčíř

2. září 2014

V neděli 31. srpna zemřel v Příbrami někdejší hlavní dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Josef Hrnčíř. Bylo mu 93 let.

Rodák z Prahy (2. 4. 1921) vystudoval nejprve reálné gymnázium, poté konzervatoř (klavír u Václava Holzknechta, dirigování u Pavla Dědečka, abs. 1948) a současně se věnoval i studiu hudební vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (abs. 1949). Soukromé lekce dirigování mu dával Václav Talich (1949-1950).

Praxe zavedla Josefa Hrnčíře nejprve do Teplic (1948), posléze do Symfonického rozhlasového orchestru v Plzni (1949-1951) a konečně k Symfonickému orchestru Československého rozhlasu v Praze (1952-1987).

Umělcovo jméno je spojeno s úctyhodnou řadou nahrávek. Pro Československý rozhlas a příležitostně i jiné hudební instituce připravil zhruba 800 snímků všech hudebních epoch, včetně tří stovek premiér skladeb soudobých autorů. Jeho nahrávky zaznívají na rozhlasových vlnách pravidelně dodnes. Jím natočené snímky děl českých klasiků, pořízené v letech 1969 až 1985, jsou také zaznamenány na profilové kompaktní desce.

S rozhlasovými symfoniky z Prahy koncertoval také v evropských metropolích (Řím, Štrasburk, Madrid, Frankfurt, Kodaň, Norimberk atd.). Aktivně se podílel na přípravě a realizaci hudebního festivalu Sedlčany Josefa Suka.

V roce 2008 obdržel Cenu Společnosti pro vědu a umění, ve stejném roce mu bylo uděleno i čestné občanství Prahy 1.

Pro vzpomínku na významného českého dirigenta přikládáme i odkaz na rozhovor, který vznikl u příležitosti jeho 80. narozenin, a webový profil Josefa Hrnčíře, který připravuje jeho vnuk Lukáš Pertl.

Podle sdělení rodiny se poslední rozloučení uskuteční v příštím týdnu.

Spustit audio