Podívejte se na videozáznam koncertu Dvořákova Requiem v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu
Zvučná jména pěveckých sólistů ze Slovenska byli ozdobou provedení Requiem Antonína Dvořáka. Koncert se odehrál 22. února 2016 v pražském Rudolfinu a vznikl ve spolupráci s Pražským filharmonickým sborem.
Eva Hornyaková, Terézia Kružliaková, Peter Berger a Jiří Sulženko spojili své síly s Pražským filharmonickým sborem pod vedením Lukáše Vasilka, rozhlasovými symfoniky a jejich šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem.
Kvůli zdravotní indispozici z projektu odstoupil basista Štefan Kocán, nahradí jej Jiří Sulženko.
Své Requiem zkomponoval Dvořák na přelomu 80. a 90. let 19. století, v době, kdy se už mohl těšit z mnoha úspěchů. Nevíme úplně přesně, z jakého podnětu toto své myšlenkově nejhlubší dílo vytvořil.
Snad se s blížící padesátkou rozhodl bilancovat a zásadně vyslovit vše, k čemu se jako skladatel i člověk dopracoval. Requiem je zpovědí o jeho vztahu k Bohu, v níž se zároveň pokouší zodpovědět nejzákladnější otázky po smyslu lidského bytí. Jsou zde vyjádřeny naděje, obava ze smrti, bolest z odchodu blízkých, čistota víry a duchovnost.
Rozsáhlé dílo prostupuje čtyřtónová hudební myšlenka, působivý motiv, který zaznamenáme hned zkraje. Dvořákova fantazie jakoby neznala hranic: motiv totiž zazní téměř dvěstěkrát v nesčetných variantách, aniž by vznikal dojem monotónnosti.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.