Poslechněte si záznam koncertu: Komorní filharmonie Pardubice hraje Prokofjeva, Haydna, Bacha a Šostakoviče
Komorní filharmonie Pardubice, založená v roce 1969, vstupuje do další abonentní sezony. Její první podzimní program zprostředkovala Vltava v přímém přenosu ze Sukovy síně Domu hudby. Celý koncert si můžete znovu připomenout v přiloženém záznamu.
Protagonisty koncertu jsou vedle šéfdirigenta Petera Feranece dva sólisté: mezinárodně renomovaný maďarský trumpetista Gábor Boldoczki a mladý český klavírista Michal Šupák.
Ten je v pardubickém abonentním programu interpretem jednoho z Bachových koncertů. Do diskusí, které se vedou o dnešní interpretaci hudby baroka a tedy i Bachových koncertů pro sólový klávesový nástroj, přispívá filharmonie odpovědí na otázku, zda klavír, nebo cembalo, jednoznačně: počátky novodobého klavíru spadají již do 18. století, ale plné uplatnění nacházel jen velmi zvolna. Po celou dobu baroka se používalo cembalo. A používal je i Bach, ač o nových zdokonaleních klávesových nástrojů dobře věděl, ba aktivně k nim přispíval. Pro novodobý klavír komponovali až klasikové. Bachovy koncerty by se tedy z hlediska autenticity měly hrát na cembalo. Nicméně, jak konstatuje dramaturg orchestru Bohuslav Vítek, novodobý klavír dokáže sólový part tlumočit s větší dynamičností a bohatšími výrazovými možnostmi...
Přímý přenos ze Sukovy síně Domu hudby v Pardubicích
Sólisté Gábor Boldoczki (trubka) a Michal Šupák (klavír). Dirigent Peter Feranec.
Program: Sergej Prokofjev: Symfonie č. 1 D dur op. 25 Klasická / Joseph Haydn: Koncert pro trubku a orchestr Es dur / J. S. Bach: Koncert pro klavír, smyčce a basso continuo f moll BWV 1056 / Dmitrij Šostakovič: Koncert pro klavír, trubku a smyčce č. 1 c moll op. 35.
Slovem provází Petr Gojda.
Program obsahuje vedle Bachova Koncertu f moll také oblíbený Trubkový koncert Josepha Haydna a Koncert č. 1 pro klavír a trubku Dmitrije Šostakoviče - mladistvé, nápadité, svěží a mimořádně virtuózní avantgardní dílo z roku 1933, značně kontrastující s převažujícím obrazem tohoto skladatele jako autora závažných symfonií.
Komorní filharmonie Pardubice patří ke špičkovým českým orchestrům. Svým obsazením je menším symfonickým tělesem haydnovsko-mozartovského typu, což dobře umožňuje - jako v tomto případě - věnovat se vedle klasiků i repertoáru modernímu, neoklasickému. Těleso má nezastupitelnou roli v hudebním životě regionu - Pardubického kraje. Koncertuje však i mimo Pardubice a mimo kraj, pravidelně se účastní předních tuzemských festivalů a vrací se i sálů v Evropě a zámoří. Těsně před zahájením letošní sezony byl orchestr na zájezdě v Číně.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://d-dur.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://d-dur.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka