Requiem Antonína Dvořáka v podání SOČR a elitních sólistů

Ondrej Lenárd

Zvučná jména pěveckých sólistů ze Slovenska budou ozdobou nadcházejícího provedení Requiem Antonína Dvořáka.

Vysíláme 22. února v 19:30.

Eva Hornyaková, Terézia Kružliaková, Peter Berger a Jiří Sulženko spojí své síly s Pražským filharmonickým sborem pod vedením Lukáše Vasilka, rozhlasovými symfoniky a jejich šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem.

Kvůli zdravotní indispozici z projektu odstoupil basista Štefan Kocán, nahradí jej Jiří Sulženko.

Jeho profesní i životní zralost, jakož i pokora a úcta k odkazu Antonína Dvořáka jsou zárukou pozoruhodného večera.

VSTUPENKY

Své Requiem zkomponoval Dvořák na přelomu 80. a 90. let 19. století, v době, kdy se už mohl těšit z mnoha úspěchů. Nevíme úplně přesně, z jakého podnětu toto své myšlenkově nejhlubší dílo vytvořil.

Čtěte také

Snad se s blížící padesátkou rozhodl bilancovat a zásadně vyslovit vše, k čemu se jako skladatel i člověk dopracoval. Requiem je zpovědí o jeho vztahu k Bohu, v níž se zároveň pokouší zodpovědět nejzákladnější otázky po smyslu lidského bytí. Jsou zde vyjádřeny naděje, obava ze smrti, bolest z odchodu blízkých, čistota víry a duchovnost.

Rozsáhlé dílo prostupuje čtyřtónová hudební myšlenka, působivý motiv, který zaznamenáme hned zkraje. Dvořákova fantazie jakoby neznala hranic: motiv totiž zazní téměř dvěstěkrát v nesčetných variantách, aniž by vznikal dojem monotónnosti.

Špičkoví interpreti, které si rozhlasoví symfonikové pozvali ke spolupráci, nám tento hudební klenot jistě zprostředkují v impozantní kvalitě.