Superhrdinové - Superbohaterowie - Superheroes - záznam koncertu na počest československých a polských letců RAF

28. prosinec 2015

Záznam koncertu na počest československých a polských letců RAF, který se konal 6. října v kostele sv. Františka v klášteře sv. Anežky České v Praze a na němž účinkoval polský soubor Apollon Musagete Quartett. Na programu hudba Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Krzysztofa Pendereckého.

Vysíláme 30. prosince ve 13:00.

Polský institut v Praze pořádá pravidelně zajímavé akce a komorní koncerty. Jeden zcela ojedinělý večer se uskutečnil 6. října v kostele sv. Františka v klášteře sv. Anežky České v Praze. Pod titulem Superhrdinové - Superbohaterowie - Superheroes tu bylo na mimořádně vysoké společenské úrovni připomenuto hrdinství československých a polských letců RAF, kteří se vyznamenali - a často padli - za druhé světové války v rozhodující letecké bitvě o Británii.

00784427.jpeg

Stalo se tak přesně v předvečer 75. výročí smrti Josefa Františka, českého člena polské peruti č. 303, nejúspěšnějšího letce RAF během této bitvy, vyznamenaného nejvyšším polským vojenským řádem Virtuti Militari. Josef František byl rodákem z Otaslavic u Prostějova, v bitvě o Británii sestřelil od 30. srpna do 8. října 1940 sedmnáct letadel, a když zcela banálně havaroval a zahynul, bylo mu 26 let. Na slavnostním večeru hovořili úvodem i představitelé všech tří zemí - polská velvyslankyně v Praze Grażyna Bernatowicz, velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Jan Thompson a velitel vzdušných sil České republiky, brigádní generál ing. Libor Štefánik.

Slavnostní atmosféru doplnila velice zajímavá (bohužel jen pro tuto příležitost instalovaná) výstava s dokumenty a fotografiemi z bitvy o Británii. Závěr večera patřil vystoupení polského smyčcového kvarteta Apollon Musagete Quartett. Mladí Poláci, kteří hrají atypicky vestoje, pouze violoncellista sedí, do programu zařadili na úvod Sukovu Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave a poté zazněl u nás snad neznámý Smyčcový kvartet č. 3 Krzysztofa Pendereckého, který nese podtitul " Listy z nenapsaného deníku" - dílo dramaticky naléhavé a přitom sdělné výpovědi, které skladatel dokončil roku 2008 a téhož roku zaznělo poprvé ve Varšavě. Na závěr se mladí polští hudebníci, kteří spolu hrají od roku 2006, kdy všichni studovali na Vysoké hudební škole ve Vídni, cele věnovali Dvořákovu kvartetu C dur op. 61, dílu, které se hlásí k beethovensko-schubertovskému vzoru. Hra souboru Apollon Musagete Quartett se vyznačuje velice čistou intonací a průzračným zvukem s výrazným podílem prvních houslí a k tomu pozoruhodně intimním projevem a pojetím interpretovaných skladeb, které ještě symbolicky podtrhlo ráz celého tohoto komorního mezinárodního setkání.

Spustit audio