Za Otomarem Kvěchem
Na svého kolegu, skladatele Otomara Kvěcha, který zemřel náhle 16. března, vzpomíná redaktor Vltavy Libor Dřevikovský.
Osobně jsem znal Otu plných 25 let; zažil jsem ho nejprve jako „pana profesora Kvěcha“ na konzervatoři, později jako kolegu a kamaráda Otíka v hudební redakci stanice Vltava. Byl neskutečnou studnicí znalostí o hudbě 19. a zejména 20. století; vždy mě překvapoval neuvěřitelně detailními znalostmi skladeb svých současníků, včetně nejnovějších skladeb. K jeho vzácným lidským vlastnostem patřila velká skromnost, schopnost vcítit se do druhých a ochota podat pomocnou ruku.
Otomar Kvěch po studiích na Pražské konzervatoři (hra na varhany a kompozice) a Akademii múzických umění (kompozice) působil jako korepetitor v Národním divadle v Praze. Jako skladatel náležel k umělecké generaci reprezentované např. Vladimírem Tichým, Miroslavem Kubičkou, Pavlem Jeřábkem, Štěpánem Rakem, Jurajem Filasem, Jiřím Gemrotem ad.
Jako skladatel navazoval ve své hudbě na modernistickou linii evropské hudby, která nehledala cestu v primárním zpřetrhání kořenů s tradicí nebo v samoúčelných experimentech, ale naopak v návaznosti a jejím dalším rozvíjejí. Tato umělecká orientace mu však nijak nebránila získávat hluboké znalosti o jiných uměleckých proudech a tendencích a nechat se jimi inspirovat anebo k nim zaujmout kritický postoj. Je autorem žánrově pestrého a rozsáhlého díla obsahujícího např. 8 smyčcových kvartetů, 3 houslové sonáty, řadu varhanních kompozic, 3 dětské rozhlasové opery, 5 symfonií či Requiem.
Skladatel Otomar Kvěch hostem Telefonotéky

Náš dlouholetý rozhlasový kolega, skladatel Otomar Kvěch vydal v minulém roce učebnici skladby nazvanou Základy klasické hudební kompozice s podtitulem Poznámky pro budoucí skladatele.
V Československém, potažmo Českém rozhlase působil na stanici Vltava jako hudební redaktor a v pozdějších letech pak jako hudební dramaturg od roku 1976. V roce 2005 se stal rovněž hudebním redaktorem na nově vzniklé digitální stanici Český rozhlas D-dur a v neposlední řadě od 90. let úzce spolupracoval se Symfonickým orchestrem Čs. resp. Českého rozhlasu v Praze. Na Pražské konzervatoři vyučoval hudební teorii a skladbu, později se stal vedoucím Skladatelského oddělení; na Hudební fakultě AMU vedl analýzu skladeb.
V pátek 16. března 2018 Otomar Kvěch náhle zemřel, bylo mu 67 let. Ve čtvrtek 22. března 2018 se s ním ve sboru Církve československé husitské v Praze 10 rozloučila jeho rodina a přátelé.
Nejposlouchanější
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Petr Stančík: K smrti silné voňavky. Uťatá hlava zločince znovu promluví
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.