Záznam koncertu k výročí narození Antonína Vranického
Den před 250. výročím narození skladatele Antonína Vranického (1761-1820) v neděli 12. června odpoledne připomněla Vltava odkaz tohoto tvůrce koncertem uspořádaným v jeho rodišti - Nové Říši na Vysočině.
V přímém přenosu ze sálu tamního premonstrátského kláštera zahrálo smyčcové kvarteto Epoque Quartethudbu Antonína Vranického, dále skladbu odkazu Ludwiga van Beethovena, jeho přítele z let vídeňského působení, a vedle toho i kompozici dalšího novoříšského rodáka - Jana Nováka (1921-1984), žákaBohuslava Martinů, významného českého exilového autora.
Antonín Vranický byl se svým o něco starším bratrem Pavlem (1756-1808), rovněž narozeným v Nové Říši a rovněž skladatelem, současníkem Mozartovým, Haydnovým a Beethovenovým. Pojila je obdobná umělecká orientace i osobní přátelství.
Ve Vídni byl Antonín Vranický sbormistrem, skladatelem, houslový virtuosem a uznávaným pedagogem. Ve službách rodu Lobkoviců působil jako učitel hudby, organizátor koncertů a posléze v letech 1797-1813 jako první kapelník lobkovické kapely. Měl na starosti přípravu jejího repertoáru, hrál na housle a řídil hudební produkce nejen ve Vídni, ale i na sídlech v Čechách - v Praze, Roudnici nad Labem a na Jezeří, kam hudbymilovný kníže František Josef Maxmilián se svým dvorem v letních měsících pravidelně zajížděl.
Veřejná premiéra Beethovenovy 3. symfonie zvané Eroica se uskutečnila v roce 1805 v Divadle na Vídeňce za autorova řízení, předtím však již v létě 1804 zazněla skladba na lobkovickém zámku v Jezeří v Čechách za řízení Antonína Vranického.
Později se stal Vranický šéfem orchestru dvorní opery a dirigentem divadla Na Vídenče. Většina z jeho skladeb - 15 symfonií, dvou desítek instrumentálních koncertů a osmi desítek komorních děl - je dochována v rukopisné podobě v lobkovické hudební sbírce. Vranického skladby vyrůstají především ze zázemí vrcholného klasicismu, některé z nich však vykazují již i zřetelné raně romantické rysy.
Bratrům Vranickým odhalila obec v roce 2008 před jejich rodným domem na náměstí pamětní desku.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.