Co je na Berliozově Fantastické symfonii fantastického?

16. duben 2020

Videonávod k poslechu Berliozovy Fantastické symfonie, kterou si pak můžete poslechnout v podání Rozhlasových symfoniků.

Hector Berlioz kraluje hudebně-historickému šuplíku zvanému Novoromantismus. Skladatelé, které k novoromantikům počítáme, chtěli obohatit hudební jazyk o líčení mimohudebních dějů, příběhů, výjevů. Zde se v pěti větách nazvaných Sny – vášně, Na plese, Na venkově, Pochod k popravišti a Sabat čarodějnic líčí umělcův sen o dívce, která ho přivede až do hlubin pekelných. Dívka tu má svoji melodii (ne nějak zvlášť výraznou), takzvanou ideé fixe, která se prolíná všemi větami symfonie a proměňuje se podle děje:

D-dur - výchozí obrázek

Z hudebního hlediska je na celém díle nejfantastičtější instrumentace. Berlioz dokázal s orchestrem dělat věci, jako nikdo před ním, a ti po něm se to od Berlioze učili.

A až si pustíte naše přípravné video, zde je k vidění celá symfonie:

autor: LH

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.