Dvořákova Osmá klame tělem

20. duben 2020

Přípravné video Lukáše Hurníka k poslechu Dvořákovy Osmé symfonie - Anglické.

Dvořákova Osmá symfonie zvaná Anglická se navenek tváří jako velmi standradní symfonie. Má 4 věty, první v sonátové formě, uprostřed, jak se sluší a patří, najdeme zpěvnou pomalou větu a třídílné scherzo a na konci se skví finále ve formě variací. Jakmile se ale hudba rozjede, zjistíme, že Dvořák si s klasickou formou docela odvážně pohrává: v první větě těžko rozpoznáme, které téma je hlavní a jestli je to vůbec téma, v melodické druhé větě se Dvořák skoro obešel bez melodie a ke krásně symetrickému třídílnému scherzu připojil jakýsi "přílepek".

Po shlédnutí videa, které vám usnadní poslech, si pusťte Dvořákovu Osmou s Rozhlasovými symfoniky a Alexandrem Liebreichem.

autor: LH

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.