Jak na soudobou hudbu? Jan Dřízal - Narcissus

24. duben 2020

Rozhlasoví symfonikové s violoncellistou Tomášem Jamníkem a dirigentem Markem Šedivým hrají premiéru skladby Jana Ryanta Dřízala. Přípravné video Lukáše Hurníka vám dodá kuráž k poslechu.

Odjakživa se posluchači zajímali především o to, co skládají jejich současníci. Až v polovině 19. století uvedl Felix Mendelssohn-Bartholdy do koncertní praxe zvyk hrát hudbu dávno zemřelých autorů, třeba Bacha, Händela. Od té doby převzali staří mistři nadvládu nad dramaturgickými plány pravidelných koncertních řad a vytlačili soudobé autory na speciální festivaly, se speciálními interprety a publikem.

Žijící autoři si ale pozornost publika zaslouží, zvláště dnes, kdy už většina z nich nehlásá, že je jim publikum ukradené. Naopak, publikum je v jejich tvorbě v pravém smyslu "vtaženo do hry".

Po přípravném videu Lukáše Hurníka si zde pusťte záznam skladby Narcissus Jana Dřízala.

autor: LH

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.