Luboš Fišer: Sonáta pro violu a smyčcové kvarteto

25. březen 2019

Luboš Fišer: Sonáta pro violu a smyčcové kvarteto, hraje Jitka Hosprová a Kvarteto Martinů

Jitka Hosprová spolu s kolegy z Kvarteta Martinů souhlasili, abychom na video zachytili přípravu na natáčení skladby Luboše Fišera ve Studiu 1 Českého rozhlasu. Je to další příspěvek do naší rubriky Videoskladeb, pro níž pořizujeme klasickohudebníklipy "na jeden záběr".

Jitka Hosprová alias Violka

Jitka Hosprová

O víkendu 4. a 5.8. reprízujeme úspěšnou Návštěvu u Jitky Hosprové, jíž přátelé říkají „Violka“. Asi je to výstižné, protože Jitka se se svým nástrojem vyloženě ztotožňuje.  Jitka Hosprová vybírá o víkendu na stanici D-dur hudbu, kterou má ráda.

Jitka Hosprová nám k nahrávce řekla: "Mám od studií blízký vztah ke skladatelské skupině Quattro. Skladatel Luboš Fišer mě zaujal již jako zakládající členku Bennewitzova kvarteta - hráli jsme jeho skladbu ,,Svědek”. Když mě oslovila Jitka Vlašánková ke společnému nastudování Sonáty, měla jsem nesmírnou radost, že existuje skladba L. Fišera pro violu. Je mi ctí ji znovu uvést do života, navíc se v jeho expresivní hudbě citím interpretačně maximálně svobodně."

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.