Luboš Fišer: Sonáta pro violu a smyčcové kvarteto

25. březen 2019

Luboš Fišer: Sonáta pro violu a smyčcové kvarteto, hraje Jitka Hosprová a Kvarteto Martinů

Jitka Hosprová spolu s kolegy z Kvarteta Martinů souhlasili, abychom na video zachytili přípravu na natáčení skladby Luboše Fišera ve Studiu 1 Českého rozhlasu. Je to další příspěvek do naší rubriky Videoskladeb, pro níž pořizujeme klasickohudebníklipy "na jeden záběr".

Jitka Hosprová alias Violka

Jitka Hosprová

O víkendu 4. a 5.8. reprízujeme úspěšnou Návštěvu u Jitky Hosprové, jíž přátelé říkají „Violka“. Asi je to výstižné, protože Jitka se se svým nástrojem vyloženě ztotožňuje.  Jitka Hosprová vybírá o víkendu na stanici D-dur hudbu, kterou má ráda.

Jitka Hosprová nám k nahrávce řekla: "Mám od studií blízký vztah ke skladatelské skupině Quattro. Skladatel Luboš Fišer mě zaujal již jako zakládající členku Bennewitzova kvarteta - hráli jsme jeho skladbu ,,Svědek”. Když mě oslovila Jitka Vlašánková ke společnému nastudování Sonáty, měla jsem nesmírnou radost, že existuje skladba L. Fišera pro violu. Je mi ctí ji znovu uvést do života, navíc se v jeho expresivní hudbě citím interpretačně maximálně svobodně."

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.