Od fascinace k holé nesmyslnosti. Lukáš Hurník uvádí koncerty na téma bojovníků a válečníků v běhu hudebních dějin
Umění dokáže i tak ošklivou věc, jako je válka, přeměnit v něco okouzlujícího. Válečná témata úspěšně inspirují malíře, básníky, spisovatele, režiséry divadelní a filmové. Hudba nedokáže zobrazit sečná zranění, ani proudy krve. Zato se dokáže podívat do nitra člověka, který to vše vidí.
Takové ambice ovšem mají teprve skladby reagující na světové války 20. století. Do té doby si skladatelé spíše „hráli na vojáky“. Fascinovaly je vojenské trubkové signály, armády pochodující podle ostinátního rytmu malého bubínku za zpěvu národních hymen a nějakým způsobem imitované výstřely a výbuchy.
Čtěte také
V Poledních koncertech začneme renesančními madrigaly Janequinovými, Monteverdiho a rodiny Gabrieliů. V baroku nás ohromí souboj Goliáše s Davidem a zúčastníme se řady bitev operních. Klasicismus ukáznil bitevní vřavu přísnými harmonickými pravidly, ale dospěl až ke střelbě z pravých mušket. Artilerii přivedli na pódium až romantici. A teprve zkušenost se světovými válkami přivedla hudební umělce ke skutečnému zamyšlení nad nesmyslností a krutostí války. Najdeme je v dílech Prokofjevových, Martinů a Brittenových. A v nedělním Poledním koncertů přenecháme obrazotvornost filmovým režisérům a zaposloucháme se do hudby, která jejich bitevní výjevy doprovází.
Související
-
Antická literatura v evropské hudbě. Poslechněte si Polední koncerty Martina C. Putny
Od Homéra přes lyriku a tragédii až do Říma a ještě dál. Trochu neobvyklý cyklus poledních koncertů připravil profesor Martin C. Putna.
-
Hudebník tak nesporný, jak nesporné je jaro! Polední koncerty s hudbou Antonína Dvořáka
„Konečně zase jednou úplný talent.“ „Nebeská přirozenost vane touto hudbou.“ „Máme zde co do činění s dokonalými uměleckými kusy.“
-
Hudba jako pastva pro oči. Skladby Paganiniho, Dvořáka, Schumanna a dalších komentuje Lukáš Hurník
Vizuální a sluchové podněty při poslechu spolupracují na našem zážitku a rozhodují i o úspěchu umělce. Ani poslech hudby z vysílání není z tohoto fenoménu vyjmut.
Nejposlouchanější
-
Japonsko je země průměrů, odchýlení vede k šikaně, říká japanolog Jan Sýkora
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.