Operní hody o víkendu na stanicích Vltava a D-dur

22. únor 2018

Vltava vysílá opery v sobotu od 20:00, hudební stanice D-dur v neděli od 16:00. Na Vltavě bude tuto sobotu  Donizettiho Marie Stuartovna, na D-dur Čajkovského Panna Orleánská.

Pořady pro vybíravé

Milovníci vážné hudby nebývají vybíraví co do hudebních žánrů. Málokdy narazíme na posluchače, který by třeba vyhledával jen komorní hudbu a odmítal poslouchat symfonie a oratoria. Dvě skupiny hudebních posluchačů se však přece jen vyčleňují: milovníci staré hudby a vyznavači opery. Jak stanice Vltava, tak D-dur mají pro tyto posluchače-specialisty vyhrazené pořady: na Vltavě je to Musica Antiqua (Ne 15:00-16:00), na stanici D-dur je to program Od Claudia k Ludwigovi (So 16:00 – 20:00). K nahrávkám ve stylové interpretaci se posluchač dozví mnoho zajímavostí a historických souvislostí.

Opera

Operním nadšencům nabízejí obě stanice minimálně dvě kompletní provedení oper týdně, Vltava v sobotu večer, D-dur v neděli odpoledne. Jsou to často snímky, které nevyšly na CD, ale Český rozhlas je získal z Mezinárodní hudební výměny EBU. Nechybí mezi nimi produkce La Scaly ani Metropolitní opery. Tento víkend vysíláme na Vltavě Marii Stuartovnu s Paolem Arrivabenim z lednové premiéry v Theater an der Wien a Pannu Orleánskou z Moskevské státní opery s Gennadiem Rožděstvenským.

Ema Destinnová

Tento víkend pak stanice D-dur věnuje obě dopoledne Emě Destinnové. Ta by se totiž v pondělí 26.2. dožila 140 let. Ivan Ruml, na jehož pořad Krásné hlasy mnozí rádi vzpomínají, vybírá nejen archivní snímky legendární operní divy, ale i nové nahrávky děl, která tvořila páteř repertoáru Emy Destinnové.

ČRo D-dur Sobota a neděle 8:00-12:00 s reprízou po půlnoci

Ivan Ruml

autor: LH
Spustit audio