Schumann a Brahms – koncertantní skladby s videovýkladem

12. duben 2020

Schumannův Koncertní kus pro 4 lesní rohy a Brahmsův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 v podání SOČRu – s videonávodem k použití od Lukáše Hurníka.

Poslechněte si

Kdyby v hudbě existovaly patenty, Vivaldi by na tom vydělal. Vynalezl totiž formu koncertu, která se ukázala být velmi užitečná ve všech hudebních slozích. Sólista na jakýkoli nástroj v něm vede dialog s orchestrem. Někdy si vzájemně přizvukují, jindy svádějí boj. Slovo koncert totiž pochází z latinského concerare – bojovat.

Obě skladby, které najdete na videu Rozhlasových symfoniků, jsou ale trochu zvláštní. V Schumannově Koncertním kusu stojí před orchestrem čtyři sólisté s lesními rohy. Vystupují někdy jako jednotlivci, jindy jako čtyřjediný celek.

Brahmsův první klavírní koncert zase zní spíš jako symfonie s klavírem. Klavír je spíše součástí orchestru než jeho protipólem.

autor: LH

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.