Sir John Eliot Gardiner jako prolog Pražského jara

7. květen 2010

Pražské jaro začíná tradičně provedením Mé vlasti Bedřicha Smetany ve středu 12. května. Letošní ročník má ale svůj prolog v podobě hostování Sira Johna Eliota Gardinera a dvou jeho souborů - Monteverdiho sboru a Anglických barokních sólostů. Tuto neděli 9. května ve Dvořákově síni Rudolfina společně provedou Mši h-moll Johanna Sebaastiana Bacha.

Hvězdný prolog: Monteverdi Choir a English Baroque Soloists


Tři dny před oficiálním zahajovacím koncertem se v neděli 9. května uskuteční ve Dvořákově síni první tuzemské hostování dvou špičkových ansámblů z oblasti interpretace historické hudby Monteverdi Choir a English Baroque Soloists. První z nich založil v roce 1964 jeden z nejpovolanějších interpretů staré hudby Sir John Eliot Gardiner, který v roce 1978 zformoval rovněž instrumentální těleso English Baroque Soloists, požívající pověsti renomovaného orchestru hrajícího na dobové nástroje.


Oba ansámbly jsou častými hosty ve světově vyhlášených hudebních svatostáncích, jakými jsou sály Berlínských a Vídeňských filharmoniků, Théâtre du Châtelet a Salle Pleyel v Paríži, Concertgebouw v Amsterdamu, milánská La Scala či Lincolnovo středisko v New Yorku. Od roku 1990 se v pravidelných intervalech zúčastňují festivalu v Salcburku. Ohlášené uvedení Bachovy Mše h moll, figurující mezi jejich bestsellerovými nahrávkami v edici Archiv Produktion Deutsche Grammophon, je příslibem výjimečného seznámení s důvěrně známým dílem ve vrcholné interpretaci, prověřené desítkami provedení.


/zdroj:tiskové materiály Pražského jara/

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu. Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu.