Smrt v přímém přenosu podle Richarda Strausse

1. květen 2020

Symfonická báseň Richarda Strausse líčí poslední vteřiny člověka před smrtí. Možná trochu morbidní námět, ale hudba je to krásná. 

Lukáš Hurník nám v přípravném videu nabízí nejdříve pohled do Straussovy partitury. Každý nástroj tam má přesně napsáno, co v kterou chvíli dělat. Plná stránka not, a uběhne během pár vteřin.

Strauss Smrt a vykoupení, stránka partitury

Dále se dozvíme, jaké události se v hudbě líčí. Jde totiž o symfonickou báseň, která hudebními prostředky vyjadřuje nějaký děj. V tomto případě je to odchod člověka z tohoto světa. Můžeme prozradit, že s nebožtíkem to nakonec dobře dopadne, takže si skladbu můžete bez obav pustit z videonahrávky Rozhlasových symfoniků.

autor: LH

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.