Tomáš Netopil doma v Kroměříži

20. březen 2021

Dirigent Tomáš Netopil, hudební ředitel v Essenu a nový prezident Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka v Ostravě, bere do rukou barokní housle a osnuje velké plány. Posluchači D-dur se dozvědí víc o víkendu 27. a 28. března 8:00-12:00.

Dirigent Tomáš Netopil sice kvůli zrovna uzavřené porodnici přišel na svět v Přerově, ale celoživotně jinak patří do Kroměříže. Do města, kde od narození žije, kde studoval hru na housle, kam se vracel a vrací a kde i teď bydlí. Shodou okolností do města, ve kterém se narodil – ale nežil tam pak – Václav Talich.

Zastihnout v únorové zasněžené Kroměříži Tomáše Netopila na chvíli volného, ochotného usednout k mikrofonu, umožnila paradoxně pandemie. Jinak by asi byl opět někde ve světě a nahlédnutí do jeho diskotéky by se sotva podařilo… Pro víkendovou Návštěvu stanice D-dur vybral jako hostitel hudbu v širokém spektru od Monteverdiho a Gesualda přes Bacha, Mozarta, Brahmse a Dvořáka po Poulenca a Martinů. Také Biberovu hudbu, která patří k proslulému kroměřížskému hudebnímu archivu. Až na výjimky jde po oba vysílací dny o nahrávky jiných umělců, z jeho vlastních snímků zazní především Janáčova Glagolská mše.

Tomáš Netopil, nálada skvělá

Má za sebou studium houslí na kroměřížské konzervatoři, a tak není divu, že vybral i snímky několika slavných houslistů. Během návštěvy tak logicky přišel nakonec na přetřes i jeho vlastní nástroj, který už – vedle taktovky – začal zase brát víc do ruky a který nedávno proměnil v barokní housle, protože ho stará hudba čím dál víc láká. Tomáš Netopil rovněž létá, nejraději nad Moravou, ale výjimečně už pilotoval soukromý let až do Essenu. Miluje Francii. A také rád lyžuje. Nad nahrávkou Straussovy Alpské symfonie, která líčí letní hory se vším, co k nim patří, proto u mikrofonu přiznává, že o letních prázdninách hory moc nemusí. To raději s dětmi k moři…

Je předjaří 2O21, Tomáš Netopil chystá už čtvrtou Letní hudební akademii, kterou ve své domovské Kroměříži inicioval a umělecky vede; přibližuje výhledy, které má jako nový prezident Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka v Ostravě; plánuje snad už zase vystoupení v Essenu, kde je u filharmoniků hudebním ředitelem pro koncerty i pro opery; předpokládá a doufá, že se dostane do Vídně a Salcburku, a má své plány i s Českou filharmonií, kde je jedním ze dvou hlavních hostujících dirigentů…

Tomáš Netopil bez taktovky, ale...

Václava Talicha, za první republiky šéfa v České filharmonii a v opeře Národního divadla v Praze, vnímá jako živoucí legendu, od které se začal rozvíjet systematický vývoj české hudební interpretace. Považuje ho za osobnost, která nejenže zásadním způsobem formovala vývoj obou hudebních institucí, ale také silně ovlivnila další generace dirigentů a hudebníků. Určitě v něčem zprostředkovaně i jeho samotného.

Návštěvu u Tomáše Netopila vysíláme o víkendu 27. a 28. března 8:00-12:00 s reprízami po půlnoci.

Orientační záznam najdete dle data vysílání zde.

autor: Petr Veber

Více z pořadu