Tři koncerty z letošního Pražského jara

Orpheus Chamber Orchestra, PKF Prague Philharmonia a těremin ve středu ve 20:00 na D-dur.

Hned tři koncerty z letošního Pražského jara nabídne středeční večerní blok 31. července. Vedle sebe bude stát PKF Prague Philharmonia s mozartovským programem, Orpheus Chamber Orchestra a program mendelssohnovským – a nakonec Caroline Eyck, hráčka na těremin, společně s Bennewitzovým kvartetem. Součástí bloku je záznam dvou světových premiér objednaných festivalem.

PKF Prague Philharmonia vystoupila v řadě debut s velmi nadaným dirigentem Benem Glassbergem, a s mladým hornistou, který zvítězil loni (nejen) v soutěži Pražského jara. Svěžímu provedení Mozartova hornového koncertu a Symfonie g-moll předcházela premiéra skladby Šimona Vosečka Hypnos na pomezí spánku a podvědomí.

Soudobá skladba nechyběla ani na programu koncertu slavného Orpheus Chamber Orchestra. Mladý kanadský klavírista Jan Lisiecki hrál nejprve virtuózní klavírní koncert Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jeho „Italskou“ čtvrtou symfonií večer vrcholil. Konečně Bennewitzovo kvarteto hrálo na svém koncertě kvartety Hydna a Martinů, ale pak s těreminem provedlo pozoruhodnou Fantazii pro těremin, hoboj, klavír a smyčcové kvarteto Bohuslava Martinů z roku 1945. Jednu z prvních skladeb pro první elektroakustický nástroj. A v premiéře byla uvedena skladba Aether Jakuba Rataje pro stejné obsazení.