Verdiho Requiem – proč to autor tak dlouho tajil?

4. červen 2020

Přípravné video Lukáše Hurníka k poslechu Verdiho Requiem.

Verdi byl okolnostmi přinucen psát většinu života tak, aby tomu rozuměly nejširší masy italského obecenstva. Jeho melodie musely být zapamatovatelné a doprovod je neměl moc rušit. A tak elementární valčíkové m-ca-ca, m-ca-ca doprovází v jedné z Verdiho oper i scénu upalování Cikánky...

Verdiho Requiem, napsané na počest básníka Alessandra Manzoniho ale znamená přelom, najdeme v něm kantilénu, drama i fugy. Verdiho kompoziční talent, dlouho držený na uzdě, explodoval v šedesáti letech autorova věku a my tak můžeme vedle Requiem poslouchat takové kompoziční skvosty jako Quattro pezzi sacri nebo Falstaffa.

Po přípravném videu si celé dílo s Rozhlasovými symfoniky poslechněte zde:

autor: LH

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.