Bachovy narozeniny, na den přesně

Ano, na den přesně, ovšem podle juliánského kalendáře... Bach se narodil 21. března 1685, podle moderního kalendáře ovšem 31. března, tedy před 335 lety. O víkendovém dopoledni s ním strávíme 8 hodin na stanici D-dur.

Bachova hudba už kdekoho dostala z nejhoršího. Na sobotu 21. března připadá 335. výročí Bachova narození podle juliánského kalendáře. Společně s panem Radkem Menouškem jsme připravili osmihodinové vysílání, v němž zazní několik klíčových, zejména duchovních děl Johanna Sebastiana Bacha, ale také tvorba méně známá.

02344139.jpeg

V sobotu od 8:00 začneme nejranějšími skladbami, zejména varhanními partitami, zazní ale také jedna z Bachových prvních duchovních kantát, Aus der Tiefen. A možná i jedna z nejlepších... Dále se zaposloucháme do Bachových světských kantát, nejen té slavné o kávě. V obou dopoledních zahrajeme také zajímavé transkripce Bachových děl, některé půvabné, jiné spíš sporné.

Sobotní dopoledne uzavřeme druhým dílem Matoušových pašijí pod taktovkou Václava Lukse, v nahrávce, která se zatím v rozhlase vysílala jen jednou.

V neděli budeme listovat knihou Alberta Schweitzera o Johannu Sebastianovi. Ta byla celá desetiletí hlavním zdrojem biografických dat o Bachovi, přesto vyšla v češtině teprve nedávno. Dojde i na obrovité Preludium a fugu Es dur, a to jak ve varhanním originále, tak v úpravě Arnolda Schönberga. A celou oslavu završíme jediným možným způsobem: kompletní nahrávkou Bachovy Mše h moll s Johnem Eliotem Gardinerem.