Hodně Smetany

14. červen 2018

Na festivalu Smetanova Litomyšl zazní v prvních dnech zbrusu nová kompozice čtyř autorů, Glagolská mše, oratorium od bývalého člena Beatles i operní árie. Petr Veber se tam těší, ale po neděli pak zase hned spěchá do Prahy.

Smetany je na šedesátém ročníku národního festivalu v jeho rodišti v programu jistě docela dost, ale už dávno nejde jen o operní festival, natož pouze o festival jeho hudby. A tak hned pro čtvrteční úvodní večer je vedle jeho České písně do programu umístěna také hudba Leoše Janáčka a Josefa Suka v nastudování České filharmonie, Pražského filharmonického sboru a Petra Altrichtera. A o den později je na programu světová premiéra kompozice Český poutník, kterou s využitím veršů českých klasiků poezie zkomponovali čtyři skladatelé – Jan Kučera, Jan Ryant Dřízal, Jiří Gemrot a Sylvie Bodorová. Každý jednu část. Sami jsou zvědavi, jak to bude držet pohromadě. Autor libreta Vojtěch Stříteský, umělecký šéf festivalu, je dal dohromady pro ujasnění rámcové koncepce a technických detailů, ale pak už spolu tvůrčí akt nekonzultovali…

Hvězdou operního nebe je v sobotu Javier Camarena a v neděli se zámecké nádvoří rozezní hudbou z pera Paula McCartneyho. Oratorium Ecce Cor Meum (Hle, srdce mé) vychází z jeho čtvrtého klasického alba. Název odkazuje k římskokatolickému kultu – k uctívání Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Monumentální kompozice užívá anglické a latinské texty, idealistické meditace o božství, spiritualitě, míru a pokoji a lásce. Asi nevadí, že McCartney, autor nesmrtelných melodií řady písní Beatles, je v klasické hudbě diletantem a neumí psát ani číst noty. Komponuje za pomoci počítače propojeného se syntezátorem a na finální hudební podobě oratoria se vedením a radami, týkajícími se instrumentace, notace a zápisu, podíleli aranžéři. Jistě půjde o dojmy specifického druhu, velmi emotivní.

V metropoli se potom 19. června koná v rámci festivalu Prague Proms koncert, na němž zazní Messa di Gloria od Pietra Mascagniho. Asi lze čekat zážitek podobný opernímu. Za festivalem stojí a ten večer také hraje Český národní symfonický orchestr, sólisty jsou dva mladí skvělí zpěváci Petr Nekoranec a Boris Prýgl. I kvůli nim je předem jasné, že koncert stojí za to.

autor: Petr Veber
Spustit audio