Hraje Smetanovo trio - záznam koncertu z Rudolfina

4. únor 2016

Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. Současní členové ve své interpretaci navazují na ideál, který vytvořili předchůdci, ale i další významné sólistické osobnosti interpretačního umění 20. století, jež se setkávaly na poli komorní hudby (Oistrach, Rostropovič, Richter; Stern, Rose, Istomin).

I dnešní členové Smetanova tria - klavíristka Jitka Čechová, houslista Jiří Vodička a violoncellista Jan Páleníček, všichni tři významní čeští sólisté - dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Cesta Smetanova tria je vposlední době lemována mimořádnými úspěchy. Je pravidelným hostem významných pódií doma a v zahraničí - Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Japonsko, Brazílie, USA, Egypt aj.

03562706.jpeg

V této sezoně je také residenčním souborem Českého spolku pro komorní hudbu. V rámci této spolupráce vystoupilo Smetanovo trio také na koncertě 9. prosince 2015 v Rudolfinu. Na programu byla díla Antonína Rejchy, Bohuslava Martinů, Alexandra Zemlinského a Lukáše Hurníka. Záznam koncertu vysílal Český rozhlas Vltava v neděli 10. ledna 2016

autor: Josef Zedník
Spustit audio