Kompletní varhanní Bach Jaroslava Tůmy. Osmihodinový výběr úžasné hudby online

Jaroslav Tůma nahrál komplet varhanního díla J. S. Bacha. Poslechněte si osmihodinový výběr s interpretovým komentářem.

Z Bachova varhanního díla se nám dochovala sotva polovina toho, co napsal. I tak to vystačí na 22 hodin záznamu. Názor na interpretaci tohoto hudebního monumentu se v průběhu desetiletí mění a zásadní roli v tom hrají i varhany, na nichž je nahrávka realizována. 

Nové varhany na Svaté Hoře u Příbrami - detailní pohled na část varhan

Naše země neoplývá velkým množstvím nástrojů ideálních pro interpretaci Bacha. V roce 2018 ale jedny takové přibyly. Postavil je varhanář Vladimír Šlajch v Bazilice na Svaté Hoře. Jinak nad míru zaměstnaný Jaroslav Tůma využil covidové doby k tomu, aby během dvou let pořídil na tento instrument audiovizuální nahrávku kompletního Bachova díla.

Premiéra této multimediální verze se uskutečnila na letošním festivalu Smetanova Litomyšl, interpretem komentovaný, osmihodinový výběr nabízíme v audiu online na webu stanice D-dur.

autor: LH
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser