Liturgický rok v kantátách J. S. Bacha

1. prosinec 2015
Lipsko a J. S. Bach

První adventní nedělí začal nový církevní rok. Další více než padesátidílnou sérii pravidelné nedělní ranní programové řady Liturgický rok, rozvržené až do podzimu 2016, otevřel první z pořadů cyklu Liturgický rok v kantátách Johanna Sebastiana Bacha.

Seriál Liturgický rok se věnuje obsahu a dramaturgii postupně se rozvíjejícího svátečního času liturgického (a tedy ne kalendářního) roku, což znamená, že se počíná první nedělí adventní a končí poslední nedělí před následujícím Adventem.Tedy ten nejbližší příští začíná nedělí 29. listopadu 2015 a bude završen nedělí 20. listopadu 2016.

Pojednával-li právě uplynulý ročník o hudební kultuře, která sloužila bohoslužbě v 15. a 16. století, pak tentokrát čeká rozhlasové posluchače detailnější vhled do tvorby geniálního mistra vrcholného baroka - Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750).

Autor pořadu Vladimír Novák vybral sérii 56 kantát, které na základě studia archivních pramenů představuje nejen v dobových souvislostech, ale zvláště jako jedinečné vnitřně uspořádané a propracované celky, jež uchvacují už prvoplánově svou zvukovostí a hudebním obsahem, ale i konstrukční, architektonickou a kompozičně technickou vyspělostí a precizně vycizelovanou výmluvností v rovině užitých kompozičních prostředků a odkazů na myšlenkovou hloubku zhudebňovaných duchovních textů.

Vysokou úroveň slibují i vynikající nahrávky, které budou postupně představovány. Interpretační mistrovství účinkujících souborů (The English Baroque; Collegium Vocale; The Monteverdi Choir, The English Baroque Soloists a zvláště Bach Collegium Stuttgart...) a zúčastněných dirigentů (John Eliot Gardiner, Philippe Herreweghe a zvláště Helmuth Rilling...) je zárukou úchvatného zážitku při poslechu každého pokračování seriálu.

První díl nového seriálu Liturgický rok uvedl rozhlasové posluchače do světa barokních vokálně instrumentálních skladeb - kantát - Johanna Sebastiana Bacha, konkrétně kantátě "Nun komm, der Heiden Heiland" /BWV 61/ ("Přijď již, Spasiteli pohanů"), kterou přednese The Monteverdi Choir společně s orchestrem The English BaroqueSoloists, které řídí John Eliot Gardiner.

Čtěte také: Braniborské koncerty zdarma ke stažení

Spustit audio
autor: Vladimíra Lukařová