Martin Turnovský a jeho Rakouský čestný kříž pro vědu a umění

Víkendové dopoledne na stanici Český rozhlas D-dur bude patřit dirigentu Martinu Turnovskému. Proběhne ale bohužel už pouze prostřednictvím archivních rozhlasových pořadů, protože umělec zemřel v květnu 2021 ve Vídni. Bylo mu téměř 93 let. Připravila Jana Vašatová.

Pořady, které se s ním zachovaly, vznikaly před léty – uslyšíme Kaleidofon, který jsem s panem dirigentem točila v roce 1991, po jeho návratu z emigrace. Pak jsme se dvakrát sešli u mikrofonu v roce 2009. Nejprve v živě vysílané Telefonotéce, kam přijal pozvání, a potom u natáčení pořadu, věnovaného unikátnímu spolku, kterého byl pan dirigent členem: byli to Pondělníci – netradiční společnost bez předsedy, stanov a bez pokladníka, jejíž členové – hudebníci – se ten rok scházeli už 70 let. Spolu s dalšími členy – Iljou Hurníkem, Oldřichem Korte, Zdeňkem Šestákem a Ivanem Englichem hovořil o jejich pravidelných setkáních a o hudbě. Součástí našeho zastavení s Martinem Turnovským bude i pořad z roku 1969  s titulem Umění 20. století, ve kterém s tehdy čtyřicetiletým umělcem hovořil Ivan Medek.  

Martin Turnovský se narodil 29. 9. 1928 v Praze. Dirigování studoval na pražské AMU pod vedením Karla Ančerla a později také u George Szella. V roce 1958 získal první cenu na dirigentské soutěži ve francouzkém Besanconu. Ale hned po soutěži mu komunistický pracovník ministerstva, který ho doprovázel, odebral pas. Světová kariéra Martina Turnovského byla zadušena, ještě než se mohla rozvinout.

U nás po návratu zastával nevýznamné posty, až od roku 1963 působil tři roky jako šéfdirigent Plzeňského rozhlasového symfonického orchestru, osm let jako stálý hostující dirigent České filharmonie a stálý dirigent Filharmonie Brno. V roce 1966 zasáhla náhoda: onemocněl Karel Ančerl a Turnovský za něho převzal závazky v Drážďanech. Stal se šéfdirigentem drážďanské Staatskapelle a zároveň hudebním ředitelem Drážďanské státní opery, kde působil do roku 1968. Po srpnových událostech se rozhodl emigrovat a od roku 1975 byl rakouským státním občanem. Následně zastával post šéfdirigenta opery v Oslo a v Bonnu. Spolupracoval s operními domy v Berlíně, Stuttgartu, Stockholmu, Toulouse, Cardiffu, Cincinnati nebo Seattlu a koncertoval s řadou významných světových orchestrů, jako jsou New York Philharmonic Orchestra, Cleveland Orchestra, London Symphony Orchestra, Bamberger Symphoniker, The Royal Liverpool Philharmonic Orchestra nebo Wiener Philharmoniker.

Po roce 1989 se Turnovský vrátil do Prahy a od roku 1992 do roku 1996 stanul jako šéfdirigent v čele Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Současně také vyučoval ve Štýrském Hradci. Zajížděl také jako první hostující dirigent k Symfonickému orchestru Gunma v Japonsku. V roce 1999 mu byl udělen Rakouský čestný kříž pro vědu a umění 1.

Zůstaly po něm krásné a ceněné nahrávky děl Bohuslava Martinů, Ludwiga van Beethovena, Paula Hindemitha, Janáčka, Dvořáka, Mahlera, Fibicha, Haydna i Mozarta. Mnohé z nich v pořadu zazní, včetně zmíněných archivních pořadů s názory a vzpomínkami pana dirigenta.

Vysíláme 25. a 26. září 8:00-12:00 s reprízami po půlnoci.

Spustit audio

Více z pořadu