Pražský komorní orchestr s dirigenty i bez

PKO u Šimona a Judy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy PKO u Šimona a Judy
0:00
/
0:00

Víkend 30. listopadu a 1. prosince strávíme v sídle PKO a na zkoušce u Šimona a Judy. O historii a současnosti tělesa promluvíme s ředitelem Vladimírem Darjaninem a koncertním mistrem PKO Leošem Čepickým.

Vladimír Darjanin je původním povoláním operní režisér. Člověk v takové roli je ovšem stále mimo domov, operní incenace se připravují týdny a režisér musí být při tom, v divadle toho či onoho města. Další kariérou si však Vladimír Darjanin moc nepomohl, třeba když přijal v roce 2002 místo generálního komisaře pro naši účast na světové výstavě v Japonsku. Tehdy byl mimo domov hned několik let. A lepší to nebylo ani během ředitelování v České filharmonii, festivalu Dvořákova Praha nebo výstavy Deset století architektury. V roce 2013 se stal Darjanin nejen ředitelem, ale rovnou majitelem Pražského komorního orchestru. V pořadu se dozvíme, co takový "nákup" představuje. Orchestr se ale po něm zdá být v dobré kondici.

Vladimír Darjanin

PKO jsme také navštívili během jeho zkoušení na koncert s mladým klaviristou Matyášem Novákem. V pořadu zazní i několik jeho sólových nahrávek. Poslechneme si ale, jak pracuje orchestr, který nemá dirigenta a jeho práci musí zastat koncertní mistr Leoš Čepický.

Leoš Čepický zkouší s PKO

Během dvou dopolední vyslechneme řadu nahrávek PKO se slavnými dirigenty i bez nich a se spoustou významných sólistů jako je Josef Suk, Dagmar Pecková, Ivan Kusnjer, Bohuslav Matoušek, Ivo Kahánek, Radek Baborák. Budeme poslouchat Suka, Mozarta, Beethovena, Kukala, Chopina, Schuberta a sobotu i gigantickou, téměř hodinovou serenádu Michaela Haydna.

Vysíláme na D-dur o víkendu 30. listopadu a 1. prosince 8:00-12:00 s reprízami po půlnoci.

Záznam pořadu můžete po odvysílání poslouchat zde, podle data vysílání.