S Janem Páleníčkem v Rudolfinu

27. leden 2020

Návštěvu u violoncellisty a organizátora Jana Páleníčka vysíláme o víkendu 1. a 2. února 8:00-12:00.

Jan Páleníček je velmi vytížený člověk. Najít termín na schůzku, obzvlášť když se už před pár lety rozhodli se svou ženou, klavíristkou Jitkou Čechovou, pro život v jedné klidné a krásné vsi na jihu Čech. Možnosti internetové komunikace jsou nekonečné, a tak vše organizuje „na dálku“, a koncerty? Většina jeho sólových vystoupení a spolu se Smetanovým triem se stejně odehrává v zahraničí – a někdy pěkně daleko. Jižní Afrika nebo asijské státy jsou v jeho kalendáři málem každoročně…

Jan Páleníček naladěn pozitivně

Přední český sólista a komorní hráč je pokračovatelem velké rodinné hudební tradice, které vdechnul život klavírista a hudební skladatel Josef Páleníček, zakladatel Smetanova tria. Jan Páleníček o něm zajímavě vypráví – ať už jsou to vzpomínky z dětství, nebo později ve vztahu k unikátním nahrávkám, které Josef Páleníček zanechal a v pořadu některé uslyšíme. Jan vystudoval konzervatoř a AMU v Praze u dvou nejlepších pedagogů té doby, prof. Saši Večtomova (který pro něho byl strýčkem) a prof. Miloše Sádla. Komorní hudbu studoval ve třídě prof. Josefa Vlacha – primária Vlachova kvarteta. Významně ho ovlivnilo setkání s Paulem Tortelierem, světoznámým francouzským violoncellistou.

... naladěn méně pozitivně

Účast na mezinárodních soutěžích Janu Páleníčkovi přinesla několikerá ocenění laureáta (Concertino Praga, Markneukirchen – Německo, Soutěž O. Ševčíka v Písku, Beethovenova soutěž v Hradci u Opavy a další). Jako sólista spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry a koncertní cesty ho zavedly do mnoha zemí Evropy, ale i Ameriky, Afriky a Japonska. Komorní hudba je pro Jana Páleníčka věcí srdce. Je členem Smetanova tria spolu s houslistou Janem Talichem a klavíristkou Jitkou Čechovou, která je také jeho partnerkou při sólových recitálech. Však je také uslyšíme, v Sonátě č. 2 pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů. Hudba Martinů se line jako červená nit celým výběrem oblíbených skladeb Jana Páleníčka – je to pochopitelné, když si uvědomíme vztah jeho otce s později slavným skladatelem. A nahrávky Smetanova tria a děl Bohuslava Martinů získaly nejvyšší mezinárodní ocenění, podobně jako nahrávky děl Rachmaninova, Brahmse, nebo Beethovena. Smetanovo trio se může chlubit oceněními jako je DIAPASON D’OR 2006, 2016 a BBC MUSIC MAGAZINE AWARDS 2007 a 2017 - což je mezinárodní ocenění za nejlepší světovou nahrávku CD. Jan Páleníček ostatně natočil více než dvě desítky CD pro české i zahraniční gramofonové společnosti; k vrcholům z nich patří nahrávka Dvořákova Koncertu h moll – ten v pořadu také zazní, Čajkovského Rokokových variací, Beethovenova trojkoncertu a Dvojkoncertu Johannesa Brahmse, který rovněž uslyšíme.

Jan Páleníček

Jan Páleníček se věnoval řadu let také pedagogické práci na konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze. A řadu let je také dramaturgem cyklu festivalů České kulturní slavnosti (festivalů vesměs pořádaných mimo Prahu, z nichž mnohé mají velkou tradici, která by měla vydržet), a je zároveň jednatelem umělecké agentury TRIART Management.

K tomu umí poutavě vyprávět - a snad nám odpustíte trochu toho kavárenského ruchu, jehož původcem je prostředí stylové secesní kavárny v pražském Rudolfinu, kde jsme spolu hovořili.

Vysíláme na D-dur v sobotu 1. února a v neděli 2. února od 8:00 do 12:00 s reprízou po půlnoci.

Záznam pořadu můžete po odvysílání poslouchat zde, podle data vysílání.

Spustit audio