Antonio Salieri: Armida
První novodobá nahrávka Salieriho opery na D-dur v neděli 9. února v 16:00.
„…Včera byla provedena nová opera Armida od Salieriho, Gassmannova studenta; byla velice úspěšná…“
(císař Josef II. v dopise svému bratrovi velkovévodovi Leopoldu Toskánskému)
„…Je to nádherné, nejenom ta podívaná, ale i scenérie a hudba…“
(deníkový záznam státního úředníka hraběte Carla von Zinzendorf, nadšeného návštěvníka koncertů a divadelních představení)
Začínající skladatel Antonio Salieri (1750-1825), dvacetiletý mladíček z italského Legnana, žijící ve Vídni, v tehdejší evropské operní metropoli teprve necelých šest let a rozvíjející svůj hudební talent pod ochranou svého učitele a mentora dvorního kapelníka Floriana Leopolda Gassmanna, tu v červnu 1771 zažil mimořádný úspěch, který odstartoval jeho budoucí velmi úspěšnou kariéru operního skladatele. Opera Armida byla po předchozích menších operních pasticciích a jedné buffě jeho první velkou operou, kterou se 2. června 1771 v Burgtheateru představil vídeňskému publiku; měla velký úspěch, a také vzbudila pozornost císaře Josefa II., který v nedaleké budoucnosti měl významně ovlivnit Salieriho uměleckou kariéru a život.
Námětem opery je příběh hudebně zpracovaný v 17. až 19. století mnohokrát: Lullym, Händelem, Salierim, Gluckem, Sacchinim, Myslivečkem, Haydnem, Cherubinin, Rossinim a mnoha dalšími a v neposlední řadě, na prahu 20. století, i Antonínem Dvořákem. Libreto k opeře napsal Marco Coltellini (1724-1777) podle epizody z renesančního eposu Torquata Tassa Osvobozený Jerusalem. Salieriho hudba se od běžné opery seria lišila a přikláněla se ke Gluckovským italským reformním operám: pravidelné střídání secco recitativu a árie bylo nahrazeno komplexními dramatickými scénami, v nichž dostal důležitou funkci sbor, který často přerušoval sólové výstupy a byl tak vtažen do scénického dění.
Coltelliniho libreto, se čtyřmi protagonisty, se zcela soustředilo na dramatický děj, veškeré vedlejší dění bylo vyloučeno. Úspěšná vídeňská premiéra Salieriho Armidy odstartovala zájem o toto dílo a v příštích 15 letech byla opera uvedena v divadlech v Kodani, v Sankt Petersburgu, v Hamburku a v mnoha dalších severoněmeckých divadlech. O deset let později podrobil Salieri dílo zásadní instrumentační a hudebně-dramatické revizi; vedl jej k tomu úspěch opery, prováděné v evropských divadelních domech, ale i to, že Armida byla také jeho prvním dílem, které vyšlo tiskem u německého nakladatele Carla Friedrich Cramera, který rovněž přeložil italské libreto do němčiny.
Na stanici Český rozhlas D-dur opera Armida od Antonia Salieriho zazní z vůbec první novodobé zvukové nahrávky – world premiere recording – která vznikla 249 let po vídeňské premiéře v roce 2020 v Paříži, v nastudování předního dirigenta Christopha Rousseta a ansámblu Les Talens Lyriques a na kompaktních discích byla vydána labelem Aparte Music.
Antonio Salieri: Armida. Dramma per musica o 3 dějstvích, libreto Marco Coltellini
podle epizody z eposu Torquata Tassa Osvobozený Jerusalem. Osoby a obsazení: Armida, damašská princezna a kouzelnice (soprán) - Lenneke Ruiten; Rinaldo, křižácký rytíř (soprán) - Florie Valiquette; Ismene, důvěrnice Armidina (mezzosoprán) - Teresa Iervolino; Ubaldo, křižácký rytíř (baryton) - Ashley Riches; zpívá Choeur de chambre de Namur, sbormistr Thibaut Lenaerts, hrají Les Talens Lyriques, řídí Christophe Rousset
.