Česká cesta Jitky Čechové

4. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na návštěvě u Jitky Čechové

Českou hudbu, hlavně Smetanu, vyváží do celého světa a odtamtud přiváží ceny. Poslechněte si online  zkrácenou verzi pořadu.

Klavíristka světové úrovně a mezinárodního renomé, je nejen vynikající sólistka, ale světová pódia jí patří především jako člence proslulého Smetanova tria. Je nositelkou několika laureátských titulů z mezinárodních soutěží, a spolu se Smetanovým triem se podílela na řadě mezinárodně oceněných nahrávek. Měla tedy víc než z čeho vybírat pro pořad Na návštěvě Českého rozhlasu D-dur.
Setkání s Jitkou Čechovou mne vždycky potěší a nabije energií – z Jitky totiž pokaždé úplně vyzařuje, a to může být po večerním koncertě v některém ze vzdálených českých měst, po celodenním natáčení, nebo po návratu z náročného italského turné… To vše se málem sešlo v jejím kalendáři před tím, než se zářící dostavila s velikou taškou plnou cédéček do jedné malé čínské restaurace v pražských Vršovicích. Nebylo to tak úplně od věci – Jitka v Číně vystupovala a poznala jak tamní koncertní sály, tak kuchyni…

V čínské restauraci


A do pořadu vybrala nahrávky svých uměleckých vzorů a inspirativních osobností, tak nahrávky svoje a se svým „domovským“ Smetanovým triem.
Těžiště repertoáru Jitky Čechové je založeno na české hudbě, a jako absolventce AMU u prof. Jana Novotného, známého smetanovského interpreta, je i jí nejbližší Bedřich Smetana. V roce 2014 dokončila dosud nejucelenější nahrávku Smetanova kompletního klavírního díla, vydanou na osmi cédéčkách, která sbírá ocenění významných hudebních kritiků a časopisů v tuzemsku i zahraničí – Diapason, Répertoire, International Record Review, Harmonie. Smetanovu klavírní tvorbu propaguje i v zahraničí, kde je ostatně víc než doma - ať už jako sólistka, nebo jako komorní hráčka. Jen v minulé sezoně Smetanovo trio podniklo zájezdy do Anglie, zahrnující i vystoupení v prestižní londýnské Wigmore Hall, do Itálie, Německa, Rumunska a opětovně na bezmála měsíčním turné dvanácti koncertů po Spojených státech, kde vystoupilo na renomovaných pódiích např. ve Washingtonu, New Yorku, Philadelphii, Chicagu, Los Angeles, San Diegu. V posledních letech můžete Jitku Čechovou potkat na mistrovských kurzech, které vede v Praze, Londýně, Northern College of Music v Manchesteru, Campos do Jordao v Brazílii, Colburn School University v Los Angeles, v Eau Claire ve Wisconsinu v USA a v Luxemburgu.

Jitka Čechová


Česká hudba se ve výběru Jitky Čechové objevuje např. v podání legendárního českého klavíristy Josefa Páleníčka, Jitčina tchána, nebo přítelkyně ze studií Lady Valešové, která žije a pedagogicky působí ve Velké Británii. Ale k Jitčiným láskám (a v řadě případů i repertoáru) patří odjakživa velcí romantičtí autoři, jako je Liszt, Mendelssohn Bartholdy, Clara Schumannová nebo Rachmaninov, skladatelé 20. století včetně Prokofjeva, Stravinského a Šostakoviče, Brahms, Beethoven, Scarlatti; k hudbě jí dovedla opera.... a tak by se dalo pokračovat, jenže to by dvakrát čtyři hodiny, které jsme měly k dispozici, nestačily. K těm autorům, kteří vyloženě zasáhli svým dílem do života Jitky Čechové,  přísluší v prvé řadě Rachmaninov a jeho Sonáty pro violoncello a klavír. Proč, to už si poslechněte v pořadu Na návštěvě.

Jitka Čechová

Český rozhlas D-dur, sobota 10. a neděle 11. července, 8:00 – 12:00 s reprízou po půlnoci. 

Spustit audio